12.02.2024 14:00 5 TS

Dziennikarz Norda FM Jakub Szumilas uratuje komuś życie. Podzieli się szpikiem

fot. Jakub Szumilas

Dziennikarz radia Norda FM podaruje innemu człowiekowi najcenniejszy dar, czyli szansę na życie. Jakub Szumilas będzie dawcą szpiku dla swojego 'genetycznego bliźniaka'. - Była to decyzja spontaniczna powodowana chęcią zrobienia czegoś dobrego dla kogoś w potrzebie - mówi radiowiec.

Jakub Szumilas zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego we wrześniu 2021 roku. Na potencjalnego dawcę zapisał się podczas jednego z turniejów piłkarskich podczas którego znajdował się namiot fundacji DKMS.

Pomyślałem sobie, że być może w ten sposób będę mógł komuś pomóc, a mnie to nic nie kosztuje. Skoro jest okazja na miejscu i czas pozwala czemu by się nie zapisać do bazy dawców szpiku. Wypełniłem wszystkie druki - wspomina dziennikarz, którego słuchacze znają m.in. z audycji 'Szumistorie'.

Po dwóch latach okazało się, że ma 'genetycznego bliźniaka'.

Pierwszy kontakt miałem na początku października 2023 roku. Zostałem skierowany na badania krwi, które mają na celu potwierdzić zgodność i to, że nie ma przeciwskazań zdrowotnych. Takie badania wykonuje się w klinice wskazanej przez fundację w najbliższej możliwej placówce od miejsca zamieszkania. Badania krwi przebiegły bez problemu - opowiada Szumilas.

Następnym krokiem było przeprowadzenie szczegółowych badań. Wyniki były dobre, co otworzyło drzwi do planowania terminu zabiegu.

Zaproponowano terminy grudniowe, lecz na początku grudnia dostałem telefon, z którego wynikało, że mój bliźniak podupadł na zdrowiu i w najbliższym czasie nie będzie mógł się poddać zabiegowi przeszczepu. Trzeba trochę poczekać. W styczniu bieżącego roku ponownie odezwał się do mnie mój opiekun z fundacji DKMS z informacją, że pacjent ma się lepiej i jest potrzeba by rozpocząć procedurę jak najszybciej. 30 stycznia umówiliśmy się na badania szczegółowe, które przeszedłem bez zarzutów. Tego dnia miałem kolejne badanie krwi badanie moczu oraz rentgen, USG i EKG - relacjonuje dziennikarz Norda FM.

I tym razem wyniki ponownie były pozytywne i ustalono termin zabiegu na środę, 14 lutego 2024 roku w Warszawie. Fundacja DKMS zapewnia nocleg i zwraca koszty dojazdu.

Cztery dni przed zabiegiem trzeba stosować zastrzyki, które dawca otrzymuje po badaniu kwalifikacyjnym do domu. Aplikacja jest bardzo prosta. Otrzymuje się specjalny zestaw strzykawek jednorazowego użytku, gdzie każda z nich zawiera odpowiednią dawkę preparatu. Ostrzegano mnie, że po tych zastrzykach mogę czuć się osłabiony, mogą występować bóle mięśni stawów i głowy. Póki co odczuwam lekki ból głowy i odcinka lędźwiowego, poza tym czuję się bardzo dobrze - mówi.

źródło: Fundacja DKMS

Baza Fundacji DKMS liczy ponad 1,9 mln osób

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Zajmuje się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. W 2023 roku fundacja zorganizowała 1,7 tys. stacjonarnych akcji rejestracji, podczas których do bazy Fundacji DKMS dołączyło 47 tys. osób. Ale potencjalnych dawców w 2023 roku było więcej. Kolejne 35 tys. zarejestrowało się online, zamawiając pakiet prosto do domu. W sumie baza Fundacji DKMS liczy ponad 1,9 mln osób.

To był też rok drugich szans na życie, które 1438 faktycznych dawców szpiku z bazy Fundacji DKMS podarowało „bliźniakom genetycznym” m.in. z Polski, USA, Niemiec czy Francji, ale również tak odległych zakątków jak Indie, Chile - informuje fundacja.

Z całego serca dziękujemy wszystkim dawcom, pacjentom, środowisku medycznemu, wolontariuszom, mediom, partnerom i przyjaciołom Fundacji DKMS za ogromne zaangażowanie oraz rok wypełniony dobrem, pomocą i drugimi szansami na życie. Jesteśmy wdzięczni również naszym darczyńcom, dzięki którym możemy rozwijać wszystkie projekty fundacji i wspierać rozwój polskiej transplantologii. Jesteście dla nas ogromnym wsparciem i utwierdzacie nas w tym, że to, co robimy każdego dnia, jest ważne i potrzebne. Dziękujemy Wam wszystkim za to, że jesteście częścią tej pięknej idei, jaką jest dawstwo szpiku, i krzewicie ją w swoim otoczeniu – podsumowała 2023 roku Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...