11.02.2024 10:00 25 TS

Wojsko przejedzie ulicami. Zalecana jest ostrożność. To będą manewry NATO

źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Od poniedziałku, 12 lutego 2024 roku, na drogach w całej Polsce będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych. Ma to związek z ćwiczeniami NATO Steadfast Defender 2024 oraz ich polską częścią Dragon-24.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku - informuje sztab generalny Wojska Polskiego.

Jak czytamy w komunikacie Wojska Polskiego ćwiczenia w ramach Steadfast Defender 2024, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak Dragon-24 czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie DEFENDER-24, stanowić będą największy pokaz zdolności obronnych sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry.

Nie fotografować i nie nakręcać filmików

Pojazdy wojskowe pojawią się na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych.

Apelujemy o wyjątkową ostrożność na drogach! Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez żandarmerię wojskową i pododdziały regulacji ruchu wojska polskiego, we współpracy z policją. Nie wjeżdżaj między pojazdy jadące w kolumnie - apeluje Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie.

CZYTAJ TEŻ: Chcą przywrócenia SKM na Oksywie. Ma to związek z pracą w Stoczni Wojennej

Służby przypominają, aby nie publikować informacji czy zdjęć dotyczących przejazdu kolumn, czy lądowań wojskowych samolotów.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...