03.02.2024 12:30 50 ab

Elektrownia jądrowa w kręgu zainteresowań lokalnych firm z powiatu wejherowskiego

fot. TTM

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Wejherowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Elektrowni Jądrowej z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy wyrazili chęć współpracy przy budowie elektrowni jądrowej.

Spotkanie zostało zainicjowane przez Regionalną Izbę Przedsiębiorców Norda Biznes, której członkowie zainteresowani są współpracą przy realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej i jej zaplecza w naszym regionie.

Budowa tej elektrowni jądrowej na Pomorzu jest dużą szansą dla wszystkich przedsiębiorców, również wśród tych osób i przedsiębiorców, którzy są zrzeszeni w Norda Biznes. Mamy nadzieję, że generalny wykonawca skorzysta w pierwszym rzędzie z podwykonawców, na którymś poziomie wykonawstwa, z lokalnych przedsiębiorców – mówi Janusz Masiak, wiceprezes RIP Norda Biznes.

Jak dodają lokalni przedsiębiorcy możliwości zaoferowania przez nich wsparcia przy budowie EJ jest wiele. Poza energetyką, to jest również obsługa, dostawy żywności, czy choćby usługi hotelarskie.

Głównym celem spotkania było pokazanie tego, w jakim miejscu teraz jesteśmy i co się ostatnim czasie wydarzyło oraz co planujemy na najbliższe miesiące. Byli z nami przedstawiciele naszego wykonawcy i chcieliśmy pokazać naszym przedsiębiorcom w jaki sposób i na jakim etapie mogą się włączyć do naszego projektu – mówi Maja Gadowska, ekspert ds. komunikacji PEJ.

Przypomnijmy, że elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji 'Lubiatowo-Kopalino'. Rozpoczęły się tutaj przygotowania do pierwszych prac terenowych. W 2024 roku prowadzone będą tutaj pogłębione badania geologiczne.

Zgodnie z harmonogramem budowa ma rozpocząć się w 2026 roku. Do 2033 roku ma powstać w Polsce pierwszy blok elektrowni jądrowej w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...