01.01.2024 15:00 1 TS/UM Gdańsk

Gdańsk: Od 39 lat w sylwestra grają w piłkę. Od kilku lat ku czci Płażyńskiego i Rybickiego

źróło: Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ta tradycja pielęgnowana jest już od 39 lat. Piłkarze amatorzy wywodzący się ze Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych „Świetlik” w ostatni dzień 2023 roku, zagrali w piłkę na dawnym stadionie Lechii przy Traugutta w Gdańsku.

Kiedyś graliśmy tak twardo, że kości trzeszczały - mówi dla gdansk.pl Andrzej Kowalczys, radny Miasta Gdańska, który organizuje mecze “Świetlika” i gra w nich od samego początku. - Dzisiaj piłka jest trochę pretekstem. Chodzi o to, żeby się spotkać, pogadać, powspominać.

Od kiedy w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku zginęli dwaj uczestnicy meczów “Świetlika” - Maciej Płażyński i Aram Rybicki - sylwestrowe mecze są organizowane ku ich czci.

Sylwestrowe mecze przyciągają krewnych i przyjaciół. W ostatnich latach na boisko wybiegają także synowie, a nawet wnuki dawnych chłopaków ze “Świetlika”, czyli Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych, która w schyłkowych latach PRL skupiała ludzi solidarnościowej opozycji

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...