08.12.2023 13:00 19 Tomasz Smuga

Przygotowują się do pierwszych prac terenowych pod budowę elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Utrudnienia w Słajszewie

źródło: PEJ

W nadmorskiej gminie Choczewo w miejscu, gdzie ma powstać elektrownia jądrowa rozpoczęły się przygotowania do pierwszych prac terenowych. W 2024 roku prowadzone będą tutaj pogłębione badania geologiczne.

Przygotowania na terenie lokalizacji 'Lubiatowo-Kopalino' rozpoczęły się w środę, 6 grudnia 2023 roku. W ich ramach wytyczony został teren około 30 ha, który ze względów bezpieczeństwa mieszkańców i turystów jest obecnie grodzony. Jak informuje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe 'na tym terenie zostanie wyznaczone m.in. zaplecze wykonawcy robót geologiczno-inżynierskich, a także drogi dojazdu do punktów badawczych'.

Ogrodzenie tego terenu będzie się wiązać z czasowym wyłączeniem z użytkowania tzw. drogi na plażę od miejscowości Słajszewo. Po przeprowadzeniu najbardziej intensywnych prac planowane jest udostępnienie tej drogi tak szybko, jak to będzie możliwe. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe jest w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządowymi Gminy Choczewo i dokłada wszelkich starań, aby minimalizować uciążliwości dla mieszkańców tej gminy - informuje biuro prasowe Polskich Elektrowni Jądrowych.

Jakie badania będą prowadzone?

Na terenie przeprowadzone zostaną pogłębione badania geologiczne, które wykona amerykański partner PEJ, spółka Bechtel.

Ruszą w momencie gdy teren do nich zostanie w pełni przygotowany. Planujemy, że będzie to miało miejsce na przełomie I i II kwartału 2024 roku. W ramach pogłębionych badań geologicznych zostaną wykonane m. in. nowe odwierty, które dostarczą dodatkowych danych i posłużą do przygotowania raportu lokalizacyjnego, niezbędnego do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Ich głębokość będzie wahać się w granicach od 5 do 210 metrów. Wszystkie prace będą prowadzone pod stałym nadzorem przyrodniczym - wyjaśniają w spółce PEJ.

Przypomnijmy, że do 2033 roku ma powstać w Polsce pierwszy blok elektrowni jądrowej w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. Na całym świecie działa sześć jednostek tego typu, kolejne budowane są w Chinach. Polska elektrownia jądrowa będzie oparta o najnowsze doświadczenia firm Westinghouse i Bechtel wynikające w szczególności z budowy bloku jądrowego Vogtle 4, w którym wprowadzono udoskonalania względem uruchomionego wcześniej bloku nr 3.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...