28.11.2023 16:00 20 Tomasz Smuga

Przy muzeum w Wejherowie przewrócił się długowieczny dąb. Miał ponad 330 lat

źródło: telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

Wpisany do inwentarza zabytkowych drzew w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego w Wejherowie dąb bezszypułkowy przewrócił się. Drzewo liczyło ponad 330 lat.

Dąb przy siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie było kolosem. Obwód pnia wynosił prawie 5 metrów.

Drzewo było pomnikiem przyrody. Jest to duża strata i smutek dla pracowników muzeum, jak i dla naszej instytucji i zarządcy parku. Przyroda bywa nieubłagana - przyznaje w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Aleksandra Sielicka, kustosz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Monumentalny, rozłożysty dąb przewrócił się w poniedziałek, 27 listopada 2023 roku, około godz. 4. Drzewo przewróciło się w kierunku alejki z fontanną.

Prawdopodobnie duży wpływ na przewrócenie się leciwego dębu miała płytka bryła korzeniowa drzewa, gdyż rosło ono w bagnistym terenie przy rzece. Drzewo runęło na ziemię pod naporem wiatru oraz śniegu - mówi kustosz muzeum.

Na szczęście nikt podczas tego zdarzenia nie ucierpiał. Powalony dąb uszkodził ławkę oraz pojemnik na śmieci.

Dąb stanowił ogromną ozdobę parku. Był jednym z najstarszych drzew w jego drzewostanie. pamiętał czasy być może Wejherów i Przebendowskich.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...