21.11.2023 13:30 16 ab / KPP Wejherowo

Powiat wejherowski: Chciała sprzedać umywalkę, a straciła ponad 500 tysięcy złotych!

Zdjęcie poglądowe / pixabay

Mieszkanka powiatu wejherowskiego chciała sprzedać na jednym z popularnych portali aukcyjnych umywalkę. Jak się okazało, zamiast zarobić, w rezultacie straciła ponad pół miliona złotych!

W ostatnich tygodniach policjanci z powiatu wejherowskiego otrzymują kolejne zgłoszenia o oszustwach. Niektóre sytuacje dotyczą seniorów i metody oszustwa na wypadek, a inne związane są z potrąceniem np. kobiety w ciąży.

Ostatnie zgłoszenie, które otrzymaliśmy od mieszkanki powiatu wejherowskiego, dotyczyło wystawienia przez nią umywalki na jednym z portali sprzedażowych. Kupujący zamiast przez portal sprzedażowy, skontaktował się prywatnie z pokrzywdzoną poprzez znany komunikator internetowy – informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie.

Podczas czatu na tym komunikatorze przesłał do sprzedającej link. Pokrzywdzona kliknęła w niego i zalogowała się do swojego konta. Wtedy też zadzwonił do niej nieznany mężczyzna i poinformował, że jest pracownikiem banku, i że ktoś próbuje wypłacić pieniądze z jej konta.

Przekonał on kobietę, że aby zabezpieczyć konto, musi mu podać kod autoryzacyjny blik. Kobieta przekazała mu ten kod, a potem kolejne. Od oszusta usłyszała, że pieniądze będą przeniesione z jej konta na konto techniczne. W ten sposób doszło do różnych transakcji i przelewów z jej konta. Kobieta utraciła przeszło 500 000 zł - mówi rzeczniczka wejherowskiej policji.

Policjanci ostrzegają: "Nie dajmy się oszukać"!

Mundurowi w Wejherowie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Oto kilka prostych rad, jak nie dać się oszukać:

  • Podczas rozmowy telefonicznej nie przekazuj nikomu kodów blik.

  • Nie wykonuj przelewów bankowych na konta osób, których nie znasz.

  • Pamiętaj kto i co do Ciebie pisze.

  • Nie korzystaj z przesłanych linków, które otrzymałaś/eś mailem, sms-em czy komunikatorem. Może być to oprogramowanie, za którego pośrednictwem złodziej będzie miał dostęp do twojego telefonu, komputera.

  • Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty, a tym bardziej kodu zabezpieczającego. Zwłaszcza teraz, w tym gorącym przedświątecznym okresie, zanim zdecydujemy się na zakupy w jakimś sklepie internetowym, sprawdźmy, czy ten sklep faktycznie istnieje, jakie ma opinie czy komentarze, zweryfikujmy także czy sklep stacjonarny prowadzi działalność również przez internet.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać – przestrzega rzeczniczka wejherowskiej policji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...