21.11.2023 08:15 0 REKLAMA

Dlaczego korony na cyrkonie są coraz częściej wybierane przez pacjentów?

Materiał Partnera

Naturalne zęby są narażone na wiele destrukcyjnie działających czynników, na czele z próchnicą. Ich znaczne uszkodzenie czy nawet całkowita utrata nie musi oznaczać, że trzeba pogodzić się z luką w uzębieniu. Można ją uzupełnić z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów protetycznych, takich jak m.in. korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu. Co warto o nich wiedzieć?

Korony cyrkonowe jako rodzaj korony protetycznej

Odbudowa uzębienia w postaci korony zębowej rekomendowana jest przez stomatologów w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia, próchnicy czy braku uzębienia. To element protetyczny umożliwiający zastąpienie miejsca po utraconym zębie, ale i jego nadbudowę, jeśli naturalny jest w formie szczątkowej. Jeśli zęba, wraz z korzeniem, w ogóle nie ma, to przed założeniem korony należy zastosować implant jako bazę dla koronki.

Można odtworzyć zniszczone, utracone zęby przy użyciu koron w tym koron cyrkonowych, które są alternatywą dla koron pełnoceramicznych i koron porcelanowych z podbudową wykonaną z metalu. Korona cyrkonowa jest wykonana na bazie tlenku cyrkonu. Takie korony są koronami złożonymi, lanymi z licowaną porcelaną. Tlenek cyrkonu został wdrożony do stomatologii już w latach 90. XX wieku. Dzięki temu wykonywane są korony protetyczne o właściwościach wytrzymałościowych podobnych do tych, jakie mają korony lane licowane porcelaną, ale charakteryzujące się większą estetyką. Jakie są ich cechy szczególne?

Cechy korony cyrkonowej

Właściwie korony cyrkonowe to korony porcelanowe na cyrkonie, które wykorzystują jako podbudowę tlenek cyrkonu. Jest on substancją całkowicie obojętną pod względem chemicznym. Cechuje się wysoką trwałością, a przy tym biokompatybilnością, co oznacza, że stanowi dobry wybór nawet dla osób o wrażliwych dziąsłach, alergików czy mających skłonności do wszelkich uczuleń, podrażnień i alergii.

Korony cyrkonowe jako wewnętrzny trzon wykorzystują element zrobiony całkowicie z cyrkonu, natomiast warstwa zewnętrzna wykonana jest z ceramiki, która gwarantuje, że taka odbudowa zębów będzie wyglądać naturalnie.

Na popularność koron na cyrkonie wpływa również to, że są one przeznaczone do stałego osadzenia w ustach bez względu, w jakim miejscu znajduje się ubytek. Można je umieścić i tym samym wypełnić luki w uzębieniu w przypadku zębów przednich, bocznych szczęki, jak i w miejscu pozostałych.

Trwałość koron porcelanowych z cyrkonem sprawia, że jest ona bardzo dobrym wyborem spośród innych propozycji. Korony te pozwalają na zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy jakością wybranego materiału protetycznego a ceną, jaką trzeba zapłacić za wykonanie i osadzenie w jamie ustnej.

Kiedy można zastosować koronę na podbudowie z cyrkonu?

Właściwie zawsze, gdy potrzebna jest odbudowa zniszczonych koron zębów po urazie czy w wyniku próchnicy w całym łuku zębowym, można wykonać koronę cyrkonową. Znajduje zastosowanie przy wzmacnianiu korony zęba z żywą miazgą i licznymi plombami i jako element, który łączy przęsło mostu protetycznego z filarem. W każdym z tych przypadków można zastosować również korony złożone lane licowane porcelaną.

Natomiast korony złożone na podbudowie z tlenku cyrkonu, z odbudową porcelanową będą najlepszym wyborem przy odbudowie koron zębowych u pacjentów z alergią na metal, czy u pacjentów poddawanych okresowym badaniom z zastosowaniem rezonansu magnetycznego w okolicy twarzoczaszki. Korony porcelanowe na tlenku cyrkonu spełniają wysokie wymagania i oczekiwania estetyczne pacjentów.


Czytaj również: