20.11.2023 08:33 23 Tomasz Smuga/SM Wejherowo
Nie mają powietrza w oponach, 'zjada' je rdza. Na ulicach i chodnikach w Wejherowie plagą są porzucone samochody. Z wrakami stara się walczyć straż miejska. Tylko od początku 2023 roku funkcjonariusze przeprowadzili już kilkadziesiąt czynności w sprawie porzuconych aut.
— O tym, że dla wraków samochodowych w mieście Wejherowie nie ma miejsca przekonało się już wielu. 13 listopada o tym fakcie przekona się kolejnych czterech posiadaczy takich aut, zwanych wrakami. Po przeprowadzonych czynnościach administracyjnych i wyjaśniających porzucone przez właścicieli auta trafiają na dozorowany parking - informuje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.
Jak podaje szef wejherowskiej SM tylko od początku 2023 roku strażnicy miejscy przeprowadzili czynności w sprawie 50 porzuconych aut, z których 8 odholowano na dozorowany parking.
— Za każdym razem, zanim pojazd zostanie wywieziony, prowadzone są czynności wyjaśniające celem ustalenia jego właściciela Na adres widniejący w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wysyłane jest wezwanie do usunięcia porzuconego pojazdu. Zazwyczaj korespondencja kierowana do tych osób wraca z adnotacją, że adresat jest nieznany - wyjaśnia Hinca.
Właściciele aut - jak zauważają strażnicy - często nie figurują już w rejestrach ewidencji ludności.
— Rekordzistą jest mieszkaniec gminy Stężyca, na którego zarejestrowanych jest kilka aut - wraków na terenie miasta Wejherowa, tylko że nikt w tej gminie takiego człowieka nie zna, pomimo tego, że posiada on urzędowy meldunek - mówi komendant.
Funkcjonariusze przypominają, że zgodnie z artykułem 50a kodeksu drogowego, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. Tak porzucone auta po 6 miesiącach z mocy ustawy przechodzą na własność gminy i są kasowane.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.