20.11.2023 08:33 23 Tomasz Smuga/SM Wejherowo

Wraki zaśmiecają ulice w Wejherowie [ZDJĘCIA]. Nie używane auta wywożone są na dozorowany parking

Nie mają powietrza w oponach, 'zjada' je rdza. Na ulicach i chodnikach w Wejherowie plagą są porzucone samochody. Z wrakami stara się walczyć straż miejska. Tylko od początku 2023 roku funkcjonariusze przeprowadzili już kilkadziesiąt czynności w sprawie porzuconych aut.

O tym, że dla wraków samochodowych w mieście Wejherowie nie ma miejsca przekonało się już wielu. 13 listopada o tym fakcie przekona się kolejnych czterech posiadaczy takich aut, zwanych wrakami. Po przeprowadzonych czynnościach administracyjnych i wyjaśniających porzucone przez właścicieli auta trafiają na dozorowany parking - informuje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Jak podaje szef wejherowskiej SM tylko od początku 2023 roku strażnicy miejscy przeprowadzili czynności w sprawie 50 porzuconych aut, z których 8 odholowano na dozorowany parking.

Za każdym razem, zanim pojazd zostanie wywieziony, prowadzone są czynności wyjaśniające celem ustalenia jego właściciela Na adres widniejący w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wysyłane jest wezwanie do usunięcia porzuconego pojazdu. Zazwyczaj korespondencja kierowana do tych osób wraca z adnotacją, że adresat jest nieznany - wyjaśnia Hinca.

Właściciele aut - jak zauważają strażnicy - często nie figurują już w rejestrach ewidencji ludności.

Rekordzistą jest mieszkaniec gminy Stężyca, na którego zarejestrowanych jest kilka aut - wraków na terenie miasta Wejherowa, tylko że nikt w tej gminie takiego człowieka nie zna, pomimo tego, że posiada on urzędowy meldunek - mówi komendant.

Funkcjonariusze przypominają, że zgodnie z artykułem 50a kodeksu drogowego, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. Tak porzucone auta po 6 miesiącach z mocy ustawy przechodzą na własność gminy i są kasowane.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...