20.11.2023 08:34 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Tego możesz nie wiedzieć o soczewkach kontaktowych!

Materiał Partnera

Choć soczewki kontaktowe są coraz bardziej popularne, to nadal są informacje, których możesz o nich nie wiedzieć. Część z nich to ciekawostki, które warto znać, ale nie są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Inne fakty mogą sprawić, że w sposób bardziej bezpieczny będziesz korzystać z tej metody korekcji.

Choć powszechnie może wydawać się, że soczewki kontaktowe i woda to duet idealny, to niekoniecznie ma to zastosowanie do wody z kranu czy akwenów wodnych. Najbardziej wskazane jest unikanie kąpieli czy w ogóle kontaktu z wodą, mając na oczach soczewki kontaktowe. Jeśli jednak Twoja wada wzroku nie pozwala Tobie na funkcjonowanie bez jakiejkolwiek korekcji - postaw na soczewki jednodniowe. Dlaczego?

 

W jeziorze, w basenie, czy nawet w wodzie z kranu mogą znaleźć się miliony drobnoustrojów, które w przypadku dłuższego kontaktu z naszymi oczami mogą przynieść nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład infekcje.

 

Takie jednorazowe szkła kontaktowe pozwolą Tobie w przypadku zagrożenia po prostu pozbyć się miejsca, w którym bakterie mogłyby się namnażać. A gdy założysz potem nową parę soczewek nie masz się o co martwić - wszystko będzie sterylne i czyste.

Są soczewki ściemniające się pod wpływem promieni UV

 

Wiesz, że na rynku są dostępne soczewki kontaktowe Acuvue Oasys with Transitions, które pod wpływem światła słonecznego ściemniają się niczym okulary fotochromowe? To innowacyjne rozwiązanie wprowadzone na polski rynek przez amerykańską firmę Johnson & Johnson w 2019 roku to dwutygodniowe soczewki kontaktowe. Gdy użytkownik nosi je w pomieszczeniu są przezroczyste, natomiast gdy ma kontakt z promieniowaniem UV, stopniowo przyciemniają się, czyniąc tęczówkę niemalże czarną. Jednocześnie to, że szkła kontaktowe stają się ciemniejsze, nie wpływa na widziany obraz. Jest on wyraźny i normalny, bez żadnych efektów kolorystycznych.

Soczewkami kontaktowymi możesz zmienić kolor oczu w minutę!

Skoro już jesteśmy przy soczewkach zmieniających kolor tęczówki, to należy pamiętać, że na rynku łatwo dostępne są też po prostu produkty kosmetyczne, które dają taki efekt na stałe (dopóki mamy soczewki na oczach). Soczewki kolorowe są dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach. Możesz je mieć zarówno w wersji zerówki, jak i z korekcją.

Zakres korygowania wad wzroku sięga nawet +/- 20 dioptrii

 

Soczewki kontaktowe niektórych marek np. soczewki EyeLove są dostępne w zakresie mocy nawet +/- 20 dioptrii. Dzięki temu osoby nawet z bardzo wysoką wadą wzroku mogą bez pokazywania osobom z otoczenia, że mają taki problem z widzeniem. W przypadku chęci noszenia okularów korekcyjnych z tak wysoką mocą jak 20 dioptrii wymagane jest już specjalne wytwarzanie takich szkieł do okularów, aby można było je wstawić bez problemu do oprawki. Nosząc soczewki kontaktowe pozbywasz się tego problemu, a co więcej nawet z bardzo wysoką wadą wzroku masz szansę poczuć się jakby jej nie było.

Soczewki kontaktowe mają swoje rozmiary (DIA i BC)

 

Czy kupując swoje soczewki kontaktowe zwracasz uwagę tylko na ich markę i moc korekcji? Nie jesteś sam! Gro osób ma tak samo jak Ty. Dobrze jednak wiedzieć, że poza tak podstawowymi informacjami jak te wspomniane wyżej, soczewki kontaktowe posiadają też swoją średnicę oraz krzywiznę. Jest tak, ponieważ każde oko człowieka jest inne i soczewki powinny być maksymalnie dopasowane do niego, by zapewniać najwyższy komfort i najbardziej wyraźne widzenie z możliwych.

Soczewki mogą nosić nawet dzieci

 

Soczewki kontaktowe, choć uważane przez wielu za skomplikowaną formę korekcji, to jeśli opanowana została technika zakładania i zdejmowania - może z niej korzystać nawet dziecko. Oprócz umiejętności aplikacji istotne jest również pojęcie zasad higieny. Gdy dziecko zdaje sobie z tego sprawę, a ponadto nauczyło się zakładać i zdejmować soczewki - może bez problemu ich używać.

W niektórych soczewkach kontaktowych możesz spać

 

Wśród wielu marek soczewek kontaktowych znajdziesz też takie, których nie musisz zdejmować do snu. Soczewki całodobowe, bo o nich mowa, zostały stworzone przez producenta właśnie z takim przeznaczeniem. Dla osób, które lubią przez całą dobę dobrze widzieć to duże ułatwienie. Soczewki dzień i noc można nosić przez cały miesiąc, specjaliści zdrowia oczu rekomendują jednak ich czasowe zdejmowanie, by oczy mogły odpocząć, a soczewki porządnie oczyścić się z osadów czy tłuszczy naturalnie gromadzących się na powierzchni.


Czytaj również: