Politycy nie zabijajcie polskich mediów

14.11.2023 14:00 13 Tomasz Smuga

Z Trójmiasta do Pragi będzie można bez przesiadek dojechać pociągiem. Wiemy za ile i jak długo potrwa podróż

źródło: Czeskie Ministerstwo Transportu

Czeska Praga oraz Wrocław i Trójmiasto zostaną połączone nową linią kolejową. Kontrakt został już podpisany. Czeski resort transportu poinformował kiedy na tę trasę ruszą pociągi. W czeskich mediach pojawiły się też informacje, jak długo potrwa podróż i jak będą kształtować się ceny biletów.

Do polskiego Bałtyku można łatwo dojechać pociągiem - napisał na X (dawnym Twitterze) Martin Kupka, czeski minister transportu. Szef resortu w mediach społecznościowych podał, że nowe połączenie wystartuje w grudniu 2024.

Z rocznym wyprzedzeniem podpisaliśmy dziesięcioletni kontrakt na linię Ex 32 Praga – Pardubice – Lichkov granica państwowa (–Polska) - poinformował minister.

Firma České dráhy odpowiedzialna za transport kolejowy podaje, że pociągi na linii Ex 32 Praga – Pardubice – Wrocław – Gdynia obsługiwane będą wagonami klimatyzowanymi standardu EuroCity České drah i PKP Intercity. Zestawy będą miały około 250 miejsc siedzących i będą przystosowane do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, spacerowych i rowerach. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji szereg usług, w tym dostęp do Internetu za pośrednictwem pokładowej sieci Wi-Fi oraz napoje.

Podróż tą linią pomiędzy Pragą a Wrocławiem powinna zająć około 4 godzin, a pomiędzy Pragą a Gdynią około 9 godzin. Przewoźnik podkreśla, że nowa linia 'stanowi ważny krok w kierunku wzmocnienia połączenia międzypaństwowego pomiędzy Czechami a Polską'.

W 2009 roku dwa bezpośrednie pociągi ekspresowe kursowały z Pragi do Wrocławia przez Hradec Králové, a czas podróży wynosił około 6,5 godziny. W 2010 roku kursowało kilka pociągów Orlice Pardubice - Wrocław. Podczas podróży z Pragi konieczna była przesiadka, a najszybsze połączenie trwało ponad 5 godzin. Nowe pociągi będą zatem oferować znacznie szybsze i lepsze niż dotychczas połączenia czeskiej i dolnośląskiej metropolii. Podróż linią Ex 32 z Pragi i Czech do Gdańska będzie wówczas o około 3 godziny szybsza niż dotychczasowa podróż przez Bogumin i Warszawę - czytamy na stronie przewoźnika.

W czeskich mediach podają też nieoficjalne ceny biletów. Za trasę Gdynia - Praga mamy zapłacić 110 zł.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...