06.10.2023 13:00 38 Tomasz Smuga/Mieszko Weltrowski/TTM

Powstanie nowa droga do Dębek. Gmina pozyskała dofinansowanie

telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

Popularna nadmorska turystyczna miejscowość zyska nową drogę. Gmina Krokowa pozyskała dofinansowanie m.in. na budowę drogi do Dębek.

W październiku 2022 roku rząd podał wyniki piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Gmina Krokowa otrzymała 43 120 000 zł w ramach wsparcia na rozwój stref przemysłowych. Dotacja będzie przeznaczona na budowę drogi łączącej Lubkowo i Żarnowiec z Dębkami. W czwartek (5 października) podpisano umowę na jej zaprojektowanie i wykonanie z konsorcjum lokalnych firm.

Cieszę się bardzo. To będzie nowa droga do Dębek, do miejscowości w której latem przebywa około 30 tys. turystów. Do tej pory jeździli jedną drogą, teraz będą dwoma. 43,5 mln zł to są duże środki finansowe. To podwójnie cieszy, ponieważ ten pieniądz zostanie tutaj. Wygrały firmy z naszego terenu, z Kaszub. I te środki finansowe zostaną u nich i będą służyły mieszkańcom naszych północnych Kaszub - przyzna w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa.

telewizajttm.pl (archiwum)

Do całej tej inwestycji gmina Krokowa dołoży jedynie milion swoich złotych. Realizacja inwestycji ma potrwać do połowy 2026 roku

Ona tak naprawdę składa się z kilku etapów. Będą wykonywane prace zarówno w procesie projektowym, jak i wykonawczym etapowo. Pierwszy najważniejszy etap, to przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej 213 z drogą powiatową 1526 z drogą gminną prowadzącą w kierunku na Dębki. Drugi etap to wybudowanie praktycznie od nowa zupełnie nowej drogi gminnej wraz z ciągiem pieszo rowerowym oraz wymianą sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz doświetleniem tego całego ciągu - wyjaśnia Grzegorz Zaczek, kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Krokowa.

Umowa zakłada także przebudowę kilku ulic w samych Dębkach. Pierwsze prace mają rozpocząć się po przygotowaniu dokumentacji, czyli po wakacjach w 2024 roku.

W niektórych miejscach znajduje się dosyć głęboko torf. Dochodzi nawet do 6 metrów. Trzeba dokładnie sprawdzić na jakich to jest odcinkach i wtedy będzie decyzja jaką technologię wybiorą firmy. W zależności od jej wyboru ruszą prace - tłumaczy wójt gminy Krokowa.

5 października także podpisano kilka mniejszych umów na drogi w pięciu miejscowościach gminy Krokowa, których wartość opiewa na ponad 9 milionów złotych, przy 80 proc. dofinansowaniu rządowym.

Pierwsza inwestycja będzie wykonywana w miejscowości Lubkowo. Tam chcemy zbudować drogę, którą nazywamy ulicą nad Jeziorem. Kolejne zadania dotyczy przebudowy dróg w miejscowości Karlikowo. Są to ulice Ceynowy i Leśna. Kolejne zadania dotyczy układu drogowego w miejscowości Odargowo. Są to ulice Kartoszyńska, Polna i Wspólna. Ostatnie dwie inwestycje dotyczą przebudowy dróg w miejscowości Wierzchucino. Tam dokończymy ulicę Leśną i przebudujemy Świerkową i Sosnową oraz w miejscowości Sławoszyno ulic Spacerową - wylicza kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Krokowa.

W najbliższych trzech latach kolejne kilka kilometrów dróg w gminie Krokowa uzyska nową jakość, z której korzystać będą mieszkańcy oraz turyści.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...