04.10.2023 15:00 4 Tomasz Smuga

Żelistrzewo najpiękniejszą wsią na Pomorzu! Sołtys: 'Nasi mieszkańcy lubią oddawać swój czas dla innych'

fot. pomorskie.eu

Aktywność mieszkańców, dbałość o otoczenie i znajdującą się we wsi infrastrukturę rekreacyjną. Te m.in. aspekty doceniała komisja w konkursie Piękna Wieś 2023. W tym roku tytuł najpiękniejszej wsi na Pomorzu powędrował do Żelistrzewa w gminie Puck. - Nasi mieszkańcy lubią oddawać swój czas dla innych - mówi Szymon Dettlaff, sołtys zwycięskiej wsi.

Konkurs Piękna Wieś Pomorska organizowany jest przez samorząd województwa pomorskiego. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek (3 października).

To wyjątkowy konkurs, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze, pomorskie wsie. To dzięki niemu łamiemy stereotypy, że wieś odstaje od miast – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Udowadniamy, że dobre miejsce do życia to nie tylko duże miasta – dodał.

Konkurs to również okazja do promocji swoich miejscowości wśród mieszkańców regionu.

Warto pamiętać, że za pięknymi wsiami stoją aktywni mieszkańcy, którzy dbają o swoje małe ojczyzny – podkreślał marszałek.

CZYTAJ TEŻ: Nowy wóz bojowy dla OSP Żelistrzewo

Pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie i zaszczytny tytuł najpiękniejszej pomorskiej wsi zdobyło Żelistrzewo (30 tys. zł). Miejscowość w gminie Puck przez komisję doceniona została m.in. aktywność mieszkańców, dbałość o otoczenie i znajdującą się we wsi infrastrukturę rekreacyjną. Drugie miejsce w konkursie zajęła wieś Nadziejewo, które znajduje się w gminie Czarne. Nagrodą było 20 tys. zł. Na trzecim miejscu podium uplasowała się wieś Lubochowo w gminie Stary Dzierzgoń. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Kłączno (gmina Studzienice), Brachlewo (gmina Kwidzyn) oraz Miłobądz (gmina Tczew).

Rozmawiamy z Szymonem Dettlaffem, sołtysem Żelistrzewa.

Tomasz Smuga: Przede wszystkim gratulacje ze zwycięstwa. To był pierwszy taki sukces wsi w tym konkursie?

Szymon Dettlaff: Traktowałem ten konkurs osobiście i jako ambicję, żeby go wreszcie wygrać. Od dziewięciu lat jestem sołtysem. Przez ten czas siedem razy wygraliśmy ten konkurs na etapie gminnym, pięć raz na powiatowym szczeblu i trzykrotnie uczestniczyliśmy w etapie wojewódzkim. Za pierwszym razem otrzymaliśmy wyróżnienie. Trzy lata temu zajęliśmy drugie miejsce, rok temu nie startowaliśmy, a w tym roku w końcu udało nam się wygrać. Najpierw musieliśmy przejść etap gminny i powiatowy.

TS: Nagrodą główną był symboliczny czek na 30 tys. zł. Na co przeznaczycie te fundusze?

SD: Wygraną przeznaczymy na budowę kolejnego placu rekreacyjnego. Będzie to kompleks boisk dla osiedla, które powstało za popularnym dyskontem. Ten czekać na 30 tys. złotych musimy w tym roku rozliczyć.

TS: Komisja oceniając wsie brała pod uwagę m.in. aktywność mieszkańców.

SD: We wsi nie działam tylko ja. Przez te lata udało nam się do tego dojść, że mamy wielu autorów działań, które odbywają się w naszej miejscowości. Począwszy od prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich, przez strażaków OSP, po stowarzyszenia 'Razem dla Żelistrzewa' i 'Dziki team', czyli miłośników zabytkowych traktorów i pojazdów. Ale są to też osoby, które nie są zrzeszone w stowarzyszeniach, ale po prostu lubią oddawać swój czas dla innych.

TS: W konkursie pod ocenę brana też była infrastruktura rekreacyjna. W czerwcu 2022 roku Żelistrzewo zyskało skatepark.

SD: Skatepark to jedna trzecia całego placu, który został oddany do użytku w poprzednim roku. Zbudowano duży plac rekreacyjny. Jedna część to właśnie skatepark, w drugiej jest plac dla najmłodszych z rzeźbami z bajki. Jest też scena muzyczna, która powstała w tym roku.

TS: We wsi przykładacie się też do czystości.

SD: Co roku w Dniu Ziemi pomagają nam uczniowie ze szkoły. Sprzątają centrum wsi. Do akcji przyłączają się też strażacy z OSP Żelistrzewo. Oni sprzątają obwody miejscowości, czyli tam gdzie znajdują się drogi i jest mniej bezpiecznie. Dodatkowo sołectwo ma zatrudnionego pracownika. Pomaga w utrzymaniu ładu. Ale również i sami mieszkańcy dbają o czystość. Dużo jest autorów tej szeroko rozumianej schludności wsi.

TS: Ilu mieszkańców liczy Żelistrzewo?

SD: Około trzech tysięcy.

TS: Dziękuję za rozmowę.

fot. pomorskie.eu fot. pomorskie.eu fot. pomorskie.eu fot. pomorskie.eu Skatepark w Żelistrzewie/telewizjattm.pl sołtys Szymon Dettlaff/teelwizjattm.pl

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...