29.09.2023 14:00 3 PM/GBLMW

To będzie coś dla miłośników lotnictwa morskiego i okrętów!

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak

W sobotę (30 września) odbędą się uroczyste obchody święta 43. Bazy Lotnictwa Morskiego i Dywizjonu Okrętów Bojowych połączone z dniem otwartym jednostki.

Miłośnicy lotnictwa morskiego i okrętów z pewnością nie będą zawiedzeni atrakcjami jakie przygotowały 43. Baza Lotnictwa Morskiego im. kmdr. por. pil. Edward Szystowskiego i Dywizjon Okrętów Bojowych. Uroczystość rozpocznie się 30 września o godz. 11.00 zbiórką pododdziałów przy Okręcie Muzeum ORP Błyskawica na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Po uroczystym apelu rozpocznie się Piknik Marynarski na który jednostki przygotowały dynamiczny pokaz sprzętu i wyszkolenia żołnierzy; zobaczyć będzie m. in. przelot statków powietrznych eksploatowanych przez Oksywską bazę lotnictwa morskiego oraz przejście okrętów dywizjonu Okrętów Bojowych. Obejrzeć będzie można także wyposażenie jakim dysponują obydwie jednostki - czytamy na stronie Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

  1. Baza Lotnictwa Morskiego powstała w styczniu 2011 roku. Sformowano ją w oparciu o jednostki stacjonujące na lotnisku w Gdyni Babich Dołach w latach 2003-2010: 43. Bazę Lotniczą MW i 28. Pucką Eskadrę Lotniczą. Do jej głównych zadań należy zwalczanie okrętów podwodnych samodzielnie oraz we współpracy z okrętami, rozpoznanie jednostek nawodnych i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu bazy znajdują się śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce ratownicze W-3WARM Anakonda, samoloty transportowe An-28TD / M28B oraz śmigłowce Mi-2. 

Program Święta 43. Bazy lotnictwa Morskiego i Dywizjonu Okrętów Bojowych

— 11.00 – uroczysty Apel

— 11.45 – Defilada pododdziałów i przelot SP będących na wyposażeniu 43. BLotM

— 11.50 – Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW z pokazem musztry paradnej.

v 12.10 – Przejście okrętów ORP ŚLAZAK i ORP PIORUN oraz jednej łodzi pontonowej z grupą abordażową – Kanał Południowy ( końcówka Skweru Kosciuszki)

— 12.10-15.00 – Zwiedzanie ORP PIORUN – nabrzeże Prezydenckie, naprzeciwko OM Błyskawica

— 11.00-15.00 – Piknik Marynarski

Fot. GBLMW


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...