25.09.2023 18:00 11 Tomasz Smuga

Tak wyglądało Wejherowo w latach 20. i 30. XX wieku [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

fot. NAC

Wejherowo liczy już 380 lat. Jedną z możliwości poznania historii miasta, jest obejrzenie archiwalnych zdjęć. Wybierzcie się na spacer po Wejherowie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

'To jest to, czego szukałem. Tak pod Białą ślub złożyłem, Tak nad Białą go wypełnię'. Według kronikarza o. Grzegorza Gdańskiego - jak podaje Urząd Miasta - to zdanie wypowiedziane przez Jakuba Wejhera było początkiem dziejów Wejherowa. Źródła historyczne podają, że osada Wejherowska Wola (Weiherfrai) dająca początki miastu Wejherowo, została utworzona decyzją Jakuba Wejhera 28 maja 1643 roku. A siedem lat później Wejherowo otrzymało prawa miejskie.

CZYTAJ TEŻ: Tylko w grodzie Wejhera znają te zwroty. Jak się mówi po 'wejherowsku'?

W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego odnaleźć można wiele ciekawych materiałów związanych z Wejherowem. W naszej galerii zdjęć zobaczycie archiwalne fotografie i wybierzecie się na historyczny spacer sprzed dziesięciu dekad. Jak możemy dowiedzieć się z 'Bedekera Wejherowskiego" autorstwa Reginy Osowickiej w 1920 roku Wejherowo liczyło 9 512 mieszkańców, w 1938 roku - 15 184, wśród nich 14 521 katolików, 499 ewangelików, 143 wyznania mojżeszowego i 21 osób innych wyznań.

Rynek w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Widowisko plenerowe 'Godne wesele' w Wejherowie/Narodowe Archiwum Cyfrowe Otwarcie świetlicy Batalionu Morskiego w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Zakończenie kursu obrony przeciwlotniczej w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Gimnazjum/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Ulica Sobieskiego w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Fragment rynku w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Korty tenisowe/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Pałac w parku w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Lorty tenisowe/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Urząd Emigracyjny w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Wkroczenie wojsk polskich do Wejherowa/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Panorama w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Przekazanie 1 Morskiemu Batalionowi Strzelców sztandaru/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Ulica Sobieskiego w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Kalwaria Wejherowska/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Biblioteka towarzystwa czytelni ludowych w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Delegacja Batalionu Morskiego na audiencji u prezydenta RP/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Pałac w parku w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Młyn wodny na Cedronie w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Fragment rynku/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Urząd Emigracyjny w Wejherowie/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Widok z lasu na miasto/fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czekamy na Państwa sygnały i informacje z regionu. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...