17.09.2023 21:00 9 Tomasz Smuga/TTM

W ArtParku w Bolszewie podziękowali za plony. 'To był trudny rok'

fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie

W 2023 roku gospodarzem powiatowo-gminnych dożynek była gmina Wejherowo. Za tegoroczne plony rolnicy, mieszkańcy i samorządowcy podziękowali w ArtParku w Bolszewie.

Msza święte dziękczynna, korowód i wspólna zabawa - tak w skrócie można podsumować tegoroczne Powiatowo-Gminne Dożynki w Bolszewie, który zorganizowano w niedzielę (17 września).

Dożynki to wielowiekowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. To święto rolników podczas którego dziękujemy im za ich całoroczną pracę i włożony trud- mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Jak zauważył wójt gminy Wejherowo bieżący rok jest trudny dla rolników.

To był bardzo trudny rok, który rozpoczął się od nawozów, które były drastycznie drogie. Potem była susza, później deszcze, ale na całe szczęście w najważniejszym okresie, czyli podczas żniw, pogoda dopisała. Rolnicy zdążyli zebrać plony. My powołaliśmy w gminie dwie komisje suszowe, które pomagają rolnikom w ocenie strat, jakie ponieśli - podkreśla Przemysław Kierdowski, wójt gminy Wejherowo.

Wśród dożynkowych gości buł m.in. poseł na Sejm Kazimierz Plocke.

To piękny czas, w którym dziękujemy rolnikom za ich całoroczną pracę, dzięki której mamy chleb. Życzymy im, aby dokonali znakomitych zasiewów. Patrzymy na ich pracę z podziwem, bo muszą pokonywać wiele trudności. A rolnictwo to zakład pracy pod gołym niebem. Musimy o tym pamiętać - mówi poseł, który również przypomina, że tegoroczne żniwa, były trudne dla rolników. - *I jak sami podkreślali najdroższe w całej historii. Ufamy, że kolejne miesiące i działania będą dla rolników korzystne. *

Na dożynkach jednak najważniejsza była zabawa. A atrakcji nie brakowało. Na mieszkańców czekały występy artystyczne m.in. Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo, Kapela Kaszubska 'Zbierańce', zespół wokalny 'Na Dobrą Nutę', Regionalny Zespół Pieśni i Tańca 'Lachy', Kabaret 'Kùńda', czy pokaz zwycięzcy Ninja Warrior Polska Jana Tatarowicza. Gwiazdą wieczoru był z kolei Dawid Kwiatkowski.

telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz

Nie zabrakło też konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Tegoroczny tytuł powędrował do sołectwa Bychowo w gminie Gniewino. Można było też obejrzeć maszyny rolnicze, odwiedzić stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne, a najmłodsi mogli wyszaleć się na dmuchańcach i skorzystać z animacji dla dzieci.

telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...