17.09.2023 16:00 18 Tomasz Smuga/TTM

W wejherowskim parku rozmawiali o Unii Europejskiej

telewizjattm.pl/fot. Konrad Biskup

'Kaszuby w Polsce, Polska w Unii, Unia w Polsce - Żegnamy lato, ale nie Unię Europejską' - pod takim hasłem w niedzielę (17 września) w Parku Miejskim im A. Majkowskiego w Wejherowie zorganizowano festyn rodzinny. - Hasło wyraźnie podkreśla nasze przywiązanie do wartości europejskich - przekonuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

To była już druga edycja tego festynu w Wejherowie.

Idea wyszła od Fundacji Wspólnie do Demokracji, aby spotykać się w Wejherowie i rozmawiać o wartościach, które nas łączą, czyli Unia. W dzisiejszych czasach, to trudny temat. Pomimo tego, że widzimy, po jakich pięknych drogach jeździmy, jakie mamy piękne samochody i jak się rozwijamy, to w społeczeństwie jest znak zapytania tworzony przez rządzących. Zaczynamy zastanawiać się, czy dobrze być w tej Unii Europejskiej. Nasi goście przyjeżdżają na festyn i opowiadają o swoich osiągnięciach, do których doszli dzięki temu, że jesteśmy w UE - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Longin Skrzypiński, prezes fundacji.

Podczas festynu przygotowano m.in. namioty tematyczne, w których na uczestników czekali Adam Michnik i Marek Michalak (dziennikarski), Tomasz Jastrun (pisarski), Ewa Wrzosek, Waldemar Żurek i Andrzej Rzepliński (prawny) oraz Eki Kończak (Unii Europejskiej).

Hasło festynu wyraźnie podkreśla nasze przywiązanie do wartości europejskich, sygnowanych przez UE i przez kraje członkowskie - przekonuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Dzisiaj jest szczególny dzień. Wspominamy 17 września, jako dzień dramatyczny. W 1939 roku miała miejsce napaść Związku Radzieckiego na Polskę. Było to wbicie noża w plecy, bo ponad dwa tygodnie wcześniej Niemcy zaatakowały Polskę. Rozmawiamy w Dniu Sybiraka o Kaszubach, którzy zostali wywiezieni do nieprzyjaznej ziemi na Sybir. Łączymy to z wartościami demokratycznymi i wolnością wyznawanymi przez Europejczyków. Chcemy rozmawiać o naszej Ojczyźnie i lokalnych wspólnotach i o ich oczekiwaniach. Piknik jest w formie radości, ale z refleksją o naszej obecności w Unii Europejskiej - podkreśla marszałek.

CZYTAJ TEŻ: Strażacy i sympatycy ochotników świętowali 150-lecie OSP Wejherowo

Podczas festynu odbyły się też I Bieg Marszałka Województwa Pomorskiego. Przygotowano także miasteczko medyczne, a na scenie nie brakowało występów artystycznych.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...