29.11.2012 14:04 0

Andrzejkową zabawę czas zacząć

Andrzejki – jedyna tak magiczna noc w nocy. Dzisiejszy wieczór powinien upłynąć pod znakiem miłosnych wróżb i wspólnej zabawy. Niemniej większość andrzejkowych imprez odbędzie się jutro.

Andrzejki w Polsce znane są od połowy XVI wieku. Początkowo 29 listopada wróżyły sobie wyłącznie panny, traktując przepowiednie jak wyrocznie. Mężczyźni mieli Katarzynki. Aktualnie święto przybrało komercyjny charakter. Dziś każdy uczestnicy w laniu wosków, poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące miłości, pracy i majątku.

Skąd wywodzą się Andrzejki? Do końca tego nie ustalono. Część historyków za kolebkę święta uznaje Grecję. Niektórzy dostrzegają szereg podobieństw z kultem starogermańskiego boga miłości i płodności Freyera.

Sposobów na poznanie przyszłości jest wiele. Najpopularniejsze jest odgadywania znaczenia powstałych z wosku figur. Cienie rzucane na ścianę mogły symbolizować wygląd ukochanego, jego zawód lub rychłe zamążpójście. Poza tym do andrzejkowych zabaw należy losowanie przedmiotów o konkretnym znaczeniu (liść - staropanieństwo, obrączka – ślub, różaniec – wstąpienie do zakonu) lub ustawiania butów przy progu domu (pierwszy przy progu to szybkie wyjść za mąż).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24