22.08.2023 16:00 9 Tomasz Smuga

'Żółw', 'Czapla', 'Mewa' pływały po kanale rzeki Reda do jeziora Orle

screen z reportażu telewizjattm.pl

Obecnie rzeka wykorzystywana jest przez kajakarzy i wędkarzy. Ale jeszcze do połowy XX wieku na kanale rzeki Reda w Orlu istniał szlak barek. Przewoziły one surowce do pobliskiej cementowni.

Kanał rzeki Reda obecnie/fot. Tomasz Smuga

'Miejscowość Orle swój rozwój zawdzięcza w dużej mierze pobliskiej cementowni, a pośrednio kanałowi rzeki Redy będącego jej infrastrukturą. Kanał zmienił krajobraz okolicy, odwadniając pierwotne jezioro Orle otaczające wieś, tworząc w ten sposób obszary podmokłe i łąki' - możemy przeczytać na tablicy informującej znajdującej się przy przystani kajakowej przy starej remizie OSP w Orlu w gminie Wejherowo.

Kanał rzeki Reda powstał około 1870 roku jako wodna droga transportowa do przewozu surowca. Taką funkcję kanał spełniał w latach 1872 - 1962.

Była to droga wodna, która łączyła cementownię z jeziorem Orle. Barki przewoziły margiel - mówi w reportażu Daniela Zaputowicza Twojej Telewizji Morskiej działacz społeczny Mirosław Czonstke.

Reportaż TTM do obejrzenia pod tym linkiem - Kanał rzeki Redy - od przemysłu do rekreacji

Na początku, jako środka transportu, używano drewnianych promów holowanych przez ludzi. Dopiero w latach 1900 - 1914 do wydobycia surowca i transportu zastosowano maszynę parową oraz ciągniki parowe do holowania barek. W latach pięćdziesiątych XX wieku zestawy barek ciągnęły już holowniki o nazwach 'Żółw', 'Czapla' i 'Mewa'.

W cementowni pracowałem od 1950 roku. Wtedy jeździłem barką. Ciągnąłem 12 barek. W jednej barce były 24 tony. Przewoziliśmy margiel na zakład. Z tego był robiony cement. To była super robota. Bardzo dobra - wspomina w materiale TTM z 2014 roku pan Herbert Reschke, który był motorniczym barek.

Ale kanał pełnił też funkcję rekreacyjną. Przy cementowni znajdowały się kluby wodniackie - ZHP i LPŻ wyposażone w kajaki i żaglówki.

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte, a nawet wczesne dziewięćdziesiąte, to okres w którym pływanie po kanale zamiera. Mówię o zorganizowanym pływaniu - opowiada w reportażu Czonstke.

screen z reportażu telewizjattm.pl screen z reportażu telewizjattm.pl Kanał rzeki Reda obecnie/fot. Tomasz Smuga Kanał rzeki Reda obecnie/fot. Tomasz Smuga Kanał rzeki Reda obecnie/fot. Tomasz Smuga Kanał rzeki Reda obecnie/fot. Tomasz Smuga

Obecnie rzeka wykorzystywana jest przez kajakarzy i wędkarzy. Nad Jeziorem Orle powstała przystań kajakowa. Posiada dwa pomosty, jeden rekreacyjny, a drugi kajakowy. Powstały również wiaty i stoły. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu 'Pomorskie Szlaki Kajakowe – Meandry Północy, Rzeka Reda – Gmina Wejherowo'.

PRZECZYTAJ TEŻ: W gminie Wejherowo powstały trzy przystanie kajakowe

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...