10.06.2023 12:00 4 OR/ ZUS

Od tego zależy twoja emerytura. ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych

fot. archiwum

O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To efekt waloryzacji składek, która jest przeprowadzana w czerwcu każdego roku.

Wzorem lat ubiegłych, by skompensować inflację i uwzględnić procesy gospodarcze, ZUS zwaloryzował kapitał emerytalny około 24 milionów ubezpieczonych

Wskaźniki waloryzacji składek i subkonta przekłada się na wysokość przyszłej emerytury. Na 31 stycznia 2022 r. do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ZUS przyjął wskaźnik 114,40 proc., natomiast dla środków zewidencjonowanych na subkoncie jest to 109,20 proc. Łącznie kapitał na kontach ubezpieczonych zwiększył się o ponad 450 mld zł — informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego

O tym jak wyglądać będzie waloryzacja roczna, będzie można niebawem odczytać na indywidualnych profilach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Następnie przygotowana zostanie informacja o stanie konta ubezpieczonego (IoSKU) na stan 31 grudnia 2022 r. Znajdzie ją każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., mający opłaconą choć jedną składkę.

ZOBACZ TAKŻE: Wejherowo obniżyło cenę za tonę węgla

Na swoim profilu będzie można sprawdzić ile składek zostało zgromadzonych przed i po przeprowadzonej przez ZUS waloryzacji. Od 2020 r, zgodnie z przepisami Zakład nie wysyła już papierowych listów z informacją, chyba że poprosi o to klient.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...