08.06.2023 08:00 9 PM/KPP Wejherowo

Policjanci apelują o bezpieczeństwo podczas długiego weekendu

Fot. archiwum

Rozpoczął się długi, czerwcowy weekend, a prognozy pogody są obiecujące. Czas wyjazdów za miasto, odpoczynku na plaży, spotkań ze znajomymi, udział w imprezach rozrywkowych. Wszystko to niesie za sobą pewne zagrożenia. Pamiętajcie o bezpieczeństwie w tym czasie - apeluje policja.

Wejherowska policja podejmuje różnego rodzaju działania prewencyjne, służące zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. To jednak nie wystarczy. Aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji każdy powinien wiedzieć, jakie czyhają na niego zagrożenia i jak się przed nimi zabezpieczyć - podaje asp. sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy.

Policja przygotowała kilka porad dla kierowców, z których warto skorzystać planując wyjazd:

— Samochód powinien być właściwie przygotowany do podróży, a to obejmuje nie tylko sprawdzenie hamulców, świateł, ciśnienia w oponach itd., lecz również dobrze zaplanowany załadunek bagażu. Pakunki nie mogą zasłaniać widoku kierowcy ani w żaden inny sposób utrudniać mu prowadzenia samochodu. Nie powinny łatwo się przesuwać, należy pamiętać o środku ciężkości auta.

— Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicą po wypiciu alkoholu.

— Przez całą drogę należy koniecznie mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dopilnować trzeba, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. To nie tylko wymóg prawny. To często wybór między życiem a śmiercią

— Jadąc pociągiem lub autobusem zwróć szczególną uwagę na „kieszonkowców”. Osoby takie stwarzają w środkach komunikacji tzw. „sztuczny tłok” dlatego podczas przejazdu zawsze mocno trzymaj torebkę a portfel schowaj w sposób uniemożliwiający jego wyciągnięcie. W pociągach natomiast unikaj pustych przedziałów i nie przyjmuj poczęstunku od przygodnych towarzyszy podróży, w szczególności alkoholu, gdyż będąc pod jego wpływem łatwiej możesz stać się ofiarą przestępców.

— Jeśli czujesz się zmęczony, zrób koniecznie przerwę w kierowaniu. Kilku lub kilkunastominutowa przerwa nie wpłynie znacząco na ogólny czas podróży, ale jej brak może spowodować, że droga skończy się szybciej niż planowałeś. Zatrzymuj się w bezpiecznych miejscach, najlepiej na wyznaczonych parkingach.

— Pieszym przypominamy, aby nie wchodzili na ścieżki rowerowe. Zaś rowerzystom, aby unikali slalomu pomiędzy ludźmi idącymi chodnikiem. Pamiętaj, że rower to także pojazd i nie można kierować nim po spożyciu alkoholu.

Policjanci przypominają, że na drogach będzie tłoczno, ale nie musi to oznaczać, że nie będzie bezpiecznie. To, czy kierowcy i ich rodziny szczęśliwie dotrą do celu, w największej mierze zależy od samych kierowców.

Podczas pobytu nad wodą

— pamiętaj, że nie wolno kąpać się w morzu, jeziorze, stawie czy rzece bez wiedzy, zgody i opieki osób dorosłych (rodziców /opiekunów)

— pamiętaj, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, czy funkcjonariuszy Policji Wodnej;

— bawiąc się w wodzie nie zakłócajcie wypoczynku i kąpieli innym; nie wrzucajcie też przedmiotów do wody;

— nigdy nie skaczcie do wody w miejscach nierozpoznanych;

— jeśli dzieci są w wodzie miejcie nad nimi ciągły nadzór, również gdy umieją pływać. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.

— pamiętaj, że większość utonięć jest rezultatem braku wyobraźni np. kąpieli w moru, jeziorze czy innym akwenie wodnym po alkoholu, w miejscach zabronionych czy skakania do wody po opalaniu;

— po kąpieli słonecznej należy najpierw się schłodzić zanim wejdziemy do wody.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...