05.06.2023 15:00 7 PM/ZUS

Ruszyły wypłaty 500 plus. Ponad 270 tys. wniosków z Pomorza

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Na początku czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwszą transzę w wysokości ponad 600 mln złotych. W każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat. Zdecydowana większości rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin wypłaty.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus na okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Wniosek o świadczenie można złożyć jedynie drogą elektroniczną poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE ZUS, na portalu Emp@tia, albo w bankowości elektronicznej. Wypłata środków odbywa się bezgotówkowo na podany we wniosku numer konta - podaje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS dla województwa pomorskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uwaga na fałszywe wiadomości od ZUS!

Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store. Aplikacja zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin, nie tylko 500 plus, ale też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe, czy świadczenie Dobry Start.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500 plus w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby można je zmienić przed wysłaniem wniosku - dodaje Krzysztof Cieszyński.

Rodzice z Pomorza na okres świadczeniowy 2023/2024 złożyli ponad 270 tys. wniosków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany dla młodych rodziców i 5 dni urlopu opiekuńczego

Wniosek o 500 plus na bieżący okres warto złożyć do końca czerwca. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało z wyrównaniem od tego miesiąca.

We wtorek (6 czerwca) kolejne osoby otrzymają prawie 300 mln zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...