05.06.2023 09:30 2 Tomasz Smuga/IAS w Gdańsku

Z USA chcieli przemycić... niedźwiedzie [WIDEO, ZDJĘCIA]

IAS w Gdańsku.jpg

Nietypowy ładunek przypłynął do Polski z USA. Celnicy znaleźli dwa spreparowane niedźwiedzie. Jak się okazało, właściciel towaru nie miał zezwolenia na wywóz okazów.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego "Baza Kontenerowa" w Gdyni na podstawie przeprowadzonej analizy skontrolowali przesyłkę nadaną ze Stanów Zjednoczonych

Wśród zgłoszonych do odprawy celnej towarów znalazły się przedmioty deklarowane jako trofea myśliwskie. Podczas rewizji mundurowi odkryli, że są to 2 spreparowane niedźwiedzie czarne. Ten gatunek niedźwiedzia, nazywany również niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem, jest objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Właściciel towaru nie miał zezwolenia na wywóz okazów CITES z USA, więc zostały one zatrzymane jako dowód w sprawie karnej - poinformował st. asp. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Księga meldunkowa sprzed II wojny światowej znaleziona w Kuźnicy

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzone będą przez funkcjonariuszy z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.

IAS w Gdańsku.jpg

Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku

Nielegalny przewóz i handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...