29.05.2023 07:39 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Mazury to spektakularne widoki i raj dla żeglarzy! Oto 8 pomysłów na miejscówki, gdzie warto spędzić weekend na łodzi

Materiał Partnera

Weekend pod żaglami na Mazurach to kapitalny pomysł dla pary, rodziny, grupy przyjaciół – dla każdego! Wypad gwarantuje przepiękne widoki, kontakt z dziewiczą przyrodą oraz oczywiście wielką frajdę z przebywania na łódce. Na dodatek czarterując łódź, cenowo pobyt wyjdzie podobnie, jak wynajem kwatery lub noclegów w hotelach. Przygotowaliśmy dla was garść inspiracji, jak najlepiej wykorzystać ten czas i gdzie popłynąć.

Kraina Wielkich Jezior (tak naprawdę jest ich ponad dwa tysiące!) to unikalne miejsce na mapie Polski. Każdy miłośnik żeglarstwa wie, jak wiele możliwości dają tutejsze wody. Czas można spędzić leniwie, w cieniu żagli, albo aktywnie. Bardzo łatwo o czarter jachtów na Mazurach - zwłaszcza, że łódź można wynająć wraz z kapitanem, jeśli ktoś nie ma niezbędnej licencji lub chce skupić się wyłącznie na odpoczynku.

Weekend na żaglach wymaga oczywiście należytego przygotowania. Gdy już znajdziemy odpowiednią łódź, warto zaplanować trasę i zadbać o ekwipunek.

Materiał Partnera

Co spakować na rejs po mazurskich wodach? Letni wypad na żagle oznacza przede wszystkim zadbanie o ochronę przed słońcem. Zapakujcie kremy z wysokim filtrem, nakrycia głowy i okulary słoneczne. Koniecznie zaopatrzcie się w śpiwory, koce, przeciwdeszczową odzież, bluzę, środek przeciw komarom i buty zamykane (unikajcie klapek i japonek ze względów bezpieczeństwa). Aby oszczędzić miejsce na pokładzie łodzi, spakujcie się w miękkie plecaki, a nie walizki.

Jak przygotować się do rejsu? Kluczowe będą oczywiście warunki pogodowe. Nie zawsze da się to przewidzieć, ale warto uwzględnić prognozy, jeżeli wybieracie się tylko na weekend. Kolejna ważna sprawa, to kierunek wiatru - sprawdźcie zapowiedzi. Jeśli wiatr będzie stały lub północny, postarajcie się wyruszyć pod niego. To sprawi, że powrót będzie łatwiejszy i bardziej przewidywalny.

Opracujcie trasę, ale bądźcie elastyczni. Wiele będzie zależało od siły wiatru i czasem lepiej zmodyfikować plan. I na koniec dokonajcie wyboru portu, w którym spędzicie noc. Szukajcie miejsc osłoniętych, gdzie nie będzie zafalowania, a wiatr nie będzie zbyt mocny. Unikajcie za to odsłoniętych, płytkich plaż.

Materiał Partnera

Szlaki żeglarskie i jeziora na Mazurach, które warto wziąć pod uwagę

#1 Szlak Mikołajki – Ryn

Świetna trasa na weekendowy wypad, bo zapewnia dużą różnorodność i sporą liczbę atrakcji. Trasa z Mikołajek do Rynu będzie prowadzić przez jezioro Tałty i jezioro Ryńskie. Łącznie to 19 km powierzchni. Warto zaznaczyć że Mikołajki oraz Ryn to dwa najstarsze na Mazurach miasta, mocno turystyczne, przez mają do zaoferowania ogrom atrakcji - zaliczymy do nich również imponujące porty. Podczas rejsu będziecie mogli odwiedzić ciekawe przystanie. Warunki do żeglowania są najczęściej dobre, więc poradzi sobie także ktoś z mniejszym doświadczeniem.

#2 Jezioro Święcajty

Świetne miejsce na wycieczkę połączoną z piknikiem. Widoki są tu spektakularne, a wody w jeziorze mają II klasę czystości.

#3 Jezioro Śniardwy

Nazywane także Mazurskim Morzem, ze względu na swoje rozmiary - jest największym jeziorem w Polsce o powierzchni ponad 113 km. Tafla wody ciągnie się po horyzont, więc momentami nie widać drugiego brzegu! Na jeziorze znajdziecie osiem wysp.

#4 Jezioro Niegocin

Trzecie co do wielkości na Mazurach (26 km). Cieszy się dużą popularnością wśród turystów, więc bywa zatłoczone, ale wszystko wynagradza jego urok! To także raj dla wędkarzy, bo można tu trafić na dorodne okazy sandacza, szczupaka i innych ryb.

#5 Jezioro Roś przy ujściu rzeki Wilkus

Jego kształt przypomina odrębne baseny, a składa się z trzech rynien połączonych zakolami, o łącznej długości ok. 25 km. Linia brzegowa jest zróżnicowana, a brzegi zazwyczaj płaskie i niskie. Jezioro otoczone jest przez łąki i pola. Znajdziecie tu dużo ciekawych i dziewiczych miejsc do zacumowania.

#6 Jezioro Nidzkie

Zaliczane do jednych z najdzikszych na Mazurach, nadaje się dla żeglarzy z doświadczeniem. Linia brzegowa ma 23 km, skrywa w sobie zatoki i wyspy, które nie są często odwiedzane przez żeglarzy. Panuje tu cisza, bo w wielu miejscach nie wolno używać silników spalinowych.

#7 Jezioro Tajty

Jest odnogą głównego szlaku żeglarskiego, więc jeżeli myślicie o jednodniowej wycieczce - to coś dla was! Jezioro jest niewielkie, ale nie brakuje w nim urokliwych miejscówek do cumowania.

#8 Jezioro Mamry

Tak naprawdę łączy w sobie sześć innych jezior, na których znajdują się aż trzydzieści trzy wyspy. To z kolei oznacza duże pole do odkrywania ciekawych miejscówek, także cichych i dzikich.

Weekend na Mazurach, na pokładzie jachtu, to niezapomniana przygoda. Warto przekonać się, jak łatwe jest czarterowanie łodzi i wracać częściej, nie tylko na weekend! Kraina Tysiąca Jezior ma do zaoferowania tak wiele, że możecie tu spędzić tyle czasu, ile chcecie, i nie nudzić się ani przez moment. Żegluga jest przyjemnością samą w sobie, ale możecie również skorzystać z bogatej oferty innych sportów wodnych, takich jak: kitesurfing, wakeboarding, albo ekstremalne loty na flyboardzie, które podnoszą poziom adrenaliny do maksimum.

Żeglowanie pozostaje najpoprawniejszą formą spędzania wolnego czasu na Mazurach. To nie tylko rozrywka dla całej rodziny, ale też wspaniała pasja, którą można rozwijać przez lata.


Czytaj również: