19.05.2023 13:30 8 OR

Bociania inwazja w Łężycach. Ptaki opanowały wszystkie słupy

fot. Aleksandra Wołodin

Bocian to w tradycji polskiej symbol dzietności i dobrobytu. O jedno i drugie nie muszą martwić się mieszkańcy Łężyc w gminie Wejherowo. Od ubiegłego roku te wyjątkowe ptaki zajęły w sołectwie niemal każdy słup energetyczny.

Od zeszłego roku pokochały nas bociany. Przez wiele lat we wsi było tylko jedno gniazdo. Potem było drugie. W zeszłym roku bociany wybudowały 12 gniazd, w tym roku jest ich już 14. W tym roku dobudowały resztę. Brakuje nam już słupów na których bociany mogłyby je budować — mówi sołtys Łężyc Aleksandra Wołodin.

W związku z brakiem wolnych słupów energetycznych, bociany zaczęły przenosić się na kominy domów, co przysporzyło ich mieszkańcom sporych problemów. Aby bociany nie zakładały gniazd na słupach energetycznych Pracownicy Energa Operator zamontowali na słupach platformy, na które przeniesione zostały gniazda.

ZOBACZ TAKŻE: Gwiazdy na Dniach Redy. Sprawdź kto wystąpi na redzkim stadionie!

Bociany w Polsce są gatunkiem chronionym. Zabroniona jest wszelka ingerencja, niszczenie i przenoszenie gniazd w okresie od marca do połowy października. W wyjątkowych przypadkach można wystąpić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o odstępstwo czy zgodę na zniszczenie gniazda.

fot. Aleksandra Wołodin

Jak mówią przepisy w szczególnych przypadkach, tj. ze względów bezpieczeństwa oraz względów sanitarnych, dopuszcza się usuwanie gniazd bociana białego z obiektów budowlanych w terminie od 16 października do końca lutego, zgodnie z art. 52 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody oraz § 9 pkt 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...