10.05.2023 16:00 3 OR Zakątek Sztuki

Kaszubski Nobel w rękach mieszkanki Luzina

fot. Monika Wejer/ TTM

Maria Krośnicka z Luzina odebrała Medal Stolema – nagrodę dla osób wybitnie zasłużonych za działalność na rzecz rozwoju kultury Kaszub i Pomorza. Medal przyznawany jest przez Klub Studencki Pomorania.

Medal Stolema to najważniejsze odznaczenie przyznawane przez członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Dla działaczy kaszubskich jest to największe uhonorowanie ich pracy na rzecz krzewienia języka i kultury Kaszub.

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i niespodzianka. Słyszałam dużo o osobach, które otrzymywały medal, ale nigdy nie myślałam, że mógłby trafić do mnie, to swoisty Nobel dla działaczy kaszubskich, życzę każdemu, by coś takiego osiągnął — mówi Maria Krośnicka, działaczka Kaszubska.

Maria Krośnicka w ciągu 44-letniej pracy w kulturze pełniła funkcję dyrektora Biblioteki, Gminnego Ośrodka Kultury oraz GOSRiT Luzino. Była animatorką życia kulturalnego gminy Luzino, inicjatorką oraz organizatorką wystaw, dni kultury, imprez masowych, konkursów czy spotkań autorskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Animatorka kultury z Luzina została nagrodzona

Największym osiągnięciem nie są dla mnie budowle czy zrealizowane projekty. Najważniejsze jest dla mnie to, że przez lata udało mi się zarazić miłością do kultury całą rzeszę ludzi, wychowałam całe pokolenia kochające teatry czy muzykę — podsumowuje nagrodzona.

fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/ TTM

Jest również założycielką Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o. Luzino, a także Regionalnego Teatru Dramatycznego, któremu przewodniczy do dziś. Aktualnie, już na emeryturze jest prezeską nowo założonego Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego "Kukówka".

W uroczystości w Ratuszu Starego Miasta Gdańska wziął udział wójt gminy Luzino Jarosława Wejer oraz przedstawiciele rady gminy Luzino. Niespodzianką był dla laureatki był występ Chór Lutnia z Luzina.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...