10.05.2023 09:00 2 PM/UM Rumia

Wpuścili do rzeki tysiące młodych pstrągów

Fot. UM Rumia

Ponad 14 tysięcy pstrągów potokowych wpłynęło do Zagórskiej Strugi w Rumi. Jest to efekt kolejnej akcji zarybiania rzeki. „Między innymi dzięki tym działaniom jesienią czy latem można dojrzeć w rzece nawet metrowe trocie i pstrągi” – informuje miasto.

Tegoroczne zarybianie odbyło się we wtorek 9 maja.

Około dwucentymetrowe pstrągi potokowe zostały wpuszczone do rzeki w dwóch lokalizacjach: w parku Starowiejskim oraz w pobliżu Piekiełka. Ten sześciotygodniowy narybek żerujący pochodzi z hodowli mieszczącej się przy ulicy Świętego Józefa, będącej jedną z najstarszych w regionie i jedyną znajdującą się na cieku. Dzięki temu wypuszczone na wolność drapieżniki mają ułatwioną aklimatyzację – czytamy na stronie rumskiego magistratu.

W wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego, takich jak Zagórska Struga, obowiązują określone regulacje dotyczące ochrony pstrąga potokowego.

Osoby dopuszczające się nielegalnego połowu ryb, w zależności od ich wartości, popełniają wykroczenie lub przestępstwo. W Rumi tzw. presja wędkarska jest na szczęście niewielka i nie ma znaczącego wpływu na liczebność populacji pstrąga – podaje miasto.

Z kolei w poniedziałek dokonano zarybienia jeziora Strzepcz szczupakiem letnim. Do wody trafiło 21 tys. sztuk. Zarybienie nadzorowały Wody Polskie Lębork.

Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...