09.05.2023 09:00 0 Tomasz Smuga/Radio Norda FM Zakątek Sztuki

Weronika Korthals z nową płytą wyłącznie po kaszubsku

Norda FM

Płyta "Norda" to najnowszy krążek kaszubskiej artystki Weroniki Korthals. W albumie znajduje się trzynaście utworów śpiewanych wyłącznie w języku kaszubskim.

Na album „Norda” składają się wiersze poetów z północy Kaszub: Marii Boszke, Alojzego Budzisza, Józefa Ceynowy, Jana Drzeżdżona, Jana Labudy, Antoniego Piepera, Jana Piepki, Mariana Selina i Jana Trepczyka, do których muzykę skomponowała kaszubska artystka. Autorami aranżacji są ARTur Moon oraz Mirosław Hałenda.

Ta płyta nie powstałaby w takiej formie, gdyby nie ówczesny dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie Tomasz Fopke. Na początku zabrałam się za wiersze Jana Drzeżdżona szykując się do występu na konkursie literackim im. Jana Drzeżdżona. Miałam być oprawą muzyczną. Ze względu na takie wydarzenie uznałam, że nietaktem byłoby wykonać inne utwory. Po tamtym wydarzeniu Tomasz Fopke rzucił iskrę pomysłu, aby zrobić płytę na podstawie wierszy innych poetów - mówi w Gościu Dnia na antenie Radia Norda FM Weronika Korthals.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazda polskiego kina w Gniewinie

Na płycie znajduje się 13 utworów wyłącznie śpiewanych w języku kaszubskim.

Mam wokół siebie bardzo fajnych ludzi, począwszy od rodziny poprzez zaprzyjaźnionych muzyków i wokalistów, którzy czują w tym misję. Też mam poczucie misyjności w tym co wykonuję. W moim domu rodzinnym w Połczynie mamusia i tatuś zawsze rozmawiali ze sobą w języku kaszubskim. Dlatego z tego sentymentu i miłości do tradycji, to ja w moim dorosłym życiu pragnę kultywować to co mam z dzieciństwa i w genach. Cieszę się, że mogę śpiewać w języku kaszubskim - podkreśla wokalistka.

Korthals w rozmowie z Nordą FM zwróciła uwagę, że tworzenie muzyki do istniejącego już tekstu wymaga innego podejścia.

Czasami piszę piosenki na zamówienie. Pierwszym etapem pracy jest stworzenie muzyki. Następnie powstaje tekst. To jest kwestia natchnienia, kiedy coś się czuje. Siadam przy instrumencie i to ze mnie wypływa. Bardzo często też piszę muzykę do gotowych tekstów, tak było do płyty "Norda", a wcześniej do wierszy ks. Jana Twardowskiego, Karola Wojtyły i utworów mojego męża. Uwielbiam jeden i drugi styl pracy. Przy czym kiedy mam już tekst, to zdarzają się takie sytuacje, że np. jednego dnia powstanie muzyka do konkretnego tekstu. Najpierw wypiję kawę, zjem śniadanie, siadam i tworzę. Potem odsłuchuję i stwierdzam, że jednak to nie jest to. I podchodzę do tego innego dnia - opowiada artystka.

Mieszkańcy Redy i nie tylko mieli już okazję do wysłuchania na żywo utworów z płyty "Norda". Koncert premierowy miał miejsce na początku maja 2023 roku w redzkiej Fabryce Kultury.

Całą rozmowę z piosenkarką znajdziecie na Radio Norda FM:

Posłuchajcie utworu "Dze za lasã mòrze" z płyty "Norda":


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.