Przedłuży się remont stacji SKM

sobota, 22 kwietnia 2023
fot. Przemysław Kozłowski i wizualizacja po remoncie, źródło: PKP SKM Trójmiasto
fot. Przemysław Kozłowski i wizualizacja po remoncie, źródło: PKP SKM Trójmiasto

Rok temu rozpoczął się remont stacji SKM Gdynia Grabówek, który miał zakończyć się w pierwszym kwartale tego roku. Remont potrwa jednak dłużej i powinien zakończyć się we wrześniu.

Stacja SKM Gdynia Grabówek przechodzi od roku remont, obejmujący m.in. rozbiórkę starego budynku technicznego i poczekalni, a także obecnej wiaty o długości 58 metrów. W zamian przewidziano wiatę o długości 243,5 metra na całej długości nowego, przesuniętego w kierunku Gdyni Głównej peronu oraz pochylnię z przejścia podziemnego, która zamiast wind ułatwi dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Wcześniej wejście do przejścia podziemnego i na sam peron stanowiło ogromne wyzwanie dla osób z niepełnosprawnościami bądź wózkami – czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Remont obejmuje także rozbiórkę wyjść od strony ulicy Zakręt do Oksywia (od strony pętli trolejbusowej) oraz na peron wyspowy. W miejscach tych zaplanowano pochylnie i nowe wejścia na peron z przejścia podziemnego oraz od strony pętli wraz ze schodami i zadaszeniem.

Przebudowywana jest także sieć trakcyjna, w tym słupy wraz z fundamentami oraz wymieniane szyny.

Pomiędzy kwietniem a październikiem ub. r. ze względu na roboty stacja była wyłączona z eksploatacji. Jesienią została ponownie otwarta, a prace miały zakończyć się w pierwszym kwartale br., jednak wykonawca napotkał nieprzewidziane trudności przy budowie wejścia od strony miasta do przejścia podziemnego wraz z częścią pochylni zewnętrznej.

Zmieniono już lokalizację peronu, przesuwając go o ok. 100 metrów w stronę Gdyni Głównej i zabudowano nowe ścianki peronowe wraz z oczepem. Wybudowane także komorę podtorową pod planowane drugie przejście podziemne prowadzące z terenów kolejowych na tereny miejskie. W miejscu dawnych schodów, wybudowano pochylnię prowadzącą z przejścia podziemnego na peron.

Stacja SKM Gdynia Grabówek jest jedną z czterech obecnie remontowanych w Gdyni. Pozostałe to: Gdynia Leszczynki, Orłowo i dworzec podmiejski Gdynia Główna. Następna w kolejce do renowacji czeka stacja Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski, o czym pisaliśmy w artykule Przystanek Gdynia Stocznia do remontu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Wypadek dostawczaka i motocykla. Dwie osoby trafiły do szpitala
środa, 24 czerwca 2026

Wypadek dostawczaka i motocykla. Dwie osoby trafiły do szpitala

Na Trasie Kaszubskiej zderzyło się kilka samochodów. Policja podała przyczynę
środa, 24 czerwca 2026

Na Trasie Kaszubskiej zderzyło się kilka samochodów. Policja podała przyczynę

Zakaz noszenia broni. Resort: "Konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa"
Ważne
środa, 24 czerwca 2026 1

Zakaz noszenia broni. Resort: "Konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa"

Truskawka Kaszubska rusza na podbój lotniska i… przestworzy
wtorek, 23 czerwca 2026

Truskawka Kaszubska rusza na podbój lotniska i… przestworzy

Może mieć związek z kradzieżą. Policja publikuje wizerunek mężczyzny
wtorek, 23 czerwca 2026

Może mieć związek z kradzieżą. Policja publikuje wizerunek mężczyzny

Starosta i Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium
wtorek, 23 czerwca 2026 2

Starosta i Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci
Od czytelników
wtorek, 23 czerwca 2026 1

Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci

Leżała na parkingu, świadkowie podejrzewali potrącenie
wtorek, 23 czerwca 2026

Leżała na parkingu, świadkowie podejrzewali potrącenie

Ponad 181 tysięcy złotych dla hospicjów. Pierwsza edycja „Łączy nas Dobro” z wyjątkowym wynikiem
wtorek, 23 czerwca 2026

Ponad 181 tysięcy złotych dla hospicjów. Pierwsza edycja „Łączy nas Dobro” z wyjątkowym wynikiem

Małżeństwo z Wejherowa rusza do Maroka starym autem. Wystartują w Złombol 2026
wtorek, 23 czerwca 2026 5

Małżeństwo z Wejherowa rusza do Maroka starym autem. Wystartują w Złombol 2026

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →