15.04.2023 15:41 8 PM/TTM

Bieg, marsz i uroczystości patriotyczne - szerzą pamięć o Piaśnicy

Fot. Karina Labuda/TTM

Trwają Dni Piaśnickie gminy Wejherowo. Sobota upłynęła pod hasłem Biegów Piaśnickich i uroczystości przy pomniku. Jutro Piaśnicki Rajd Rowerowy.

Organizowane przez gminę Wejherowo wydarzenie tradycyjnie trwa kilka dni. Przybiera różne formy przypominania o tragedii, która rozegrała się w lasach piaśnickich. Inaugurująca obchody olimpiada i piątkowy Gwieździsty Rajd Piaśnicki im. Edwarda Łakomego, to wydarzenia dedykowane najmłodszym.

Czytaj więcej: Pamiętają o zbrodni popełnionej przez hitlerowców

W sobotę odbył się XV Bieg Piaśnicki i Marz Nordic Walking ku pamięci leśników pomordowanych w Piaśnicy.

Z kolei przy pomniku Piaśnickim dobyły się uroczystości patriotyczne.

Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM

Obchody XI Dni Piaśnickich zakończy niedzielny Rowerowy Rajd Piaśnicki, który rozpocznie się o 11:00. przejazd odbędzie się na trasie: ArtPark Bolszewo, Piaśnica, Rybno.

Piaśnica stała się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez hitlerowców. Jest to największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały ok. 12 tys. niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej, pomorskiej inteligencji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...