01.04.2023 16:55 6 Kaja/pomorskie.eu

Kompleks treningowy dla OSP powstanie w Koleczkowie

Fot. Michał Piotrowski/pomorskie.eu

To kolejny po Żukowie kompleks treningowo – szkoleniowy, jaki powstanie na Pomorzu. Gmina Szemud otrzymała 500 tysięcy złotych z programu Pomorskie dla Strażaków OSP na jego wybudowanie. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 31 marca 2023 r. w Szemudzie. Symboliczny, ale mający realną wartość czek przekazał wójtowi gminy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

W województwie pomorskim działa 580 jednostek OSP, w których służbę pełni kilkadziesiąt tysięcy druhów i druhen. Na terenie powiatu wejherowskiego jest 1100 czynnych członków ochotniczych straży pożarnych. Tylko w zeszłym roku pomorscy ochotnicy brali udział w ponad 4 tys. akcji.** By mogli sprawnie ratować ludzkie życie, muszą stale się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje. Stąd samorząd województwa pomorskiego przygotował specjalny program, w którym w Pomorskiem powstawać będą centra szkolno-treningowe dla strażaków ochotników.

Pierwsze powstało w Żukowie. Kolejne na mapie województwa jest Koleczkowo.

Wiadomo, że strażacy potrzebują dobrego, profesjonalnego sprzętu i te potrzeby są duże. Ale bardzo ważne jest też, aby mieli profesjonalne warunki do szkoleń i treningów. Chodzi także o to, aby kompleksy szkoleniowo- treningowe przyciągały młodych ludzi, by tworzyć młodzieżowe drużyny pożarnicze – mówił podczas przekazania czeku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W ośrodkach, do dyspozycji strażaków są ścianki wspinaczkowe o wysokości nawet 14 metrów, dwa tory wspinaczkowe z systemem samoasekuracji i w dwa tory przeszkód - jeden dla młodzieżowych drużyn pożarniczych i drugi dla OSP, w którym jest między innymi równoważnia, rura do czołgania czy półtorametrowa ściana.

Fot. Michał Piotrowski/pomorskie.eu Fot. Michał Piotrowski/pomorskie.eu

Po Koleczkowie, kolejne centrum powstanie w Pruszczu Gdańskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...