31.03.2023 14:00 13 JD

Jakie obowiązki mają właściciele psów?

źródło Straż Miejska w Wejherowie

O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiedzą nawet dzieci. Jednak nie wszyscy właściciele czworonogów pamiętają, że posiadanie psa to również obowiązek. Przypominać o tym będzie wejherowska straż miejska, która przystąpiła do akcji „Pies Twoim Przyjacielem”.

Od kilku lat wejherowska Straż Miejska jako jedna z czternastu z terenu województwa pomorskiego przystąpiła do programu „Pies Twoim Przyjacielem”. Polega ona na tym, że w przeciągu dwóch tygodni strażnicy miejscy zwracać będą szczególną uwagę na pieski poruszające się w przestrzeni publicznej – mówi Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie

Miłośnicy psów oprócz szeregu korzyści i przyjemności wynikających z posiadania czworonożnego przyjaciela mają również obowiązki do wypełnienie takie jak: konieczność zaszczepienia psa przeciwko wściekliźnie, konieczność spacerów na smyczy (w niektórych przypadkach również w kagańcu) czy posprzątania po swoim psim przyjacielu.

Szczególnie po zimie widać psie odchody na trawnikach i w miejscach publicznych, są to nieczystości, których nie posprzątali właściciele. Wielu właścicieli czworonogów wstydzi się sprzątać po swoim psie i wolą otrzymać mandat karny. Takie przypadki mieliśmy w ostatnich tygodniach. - dodaje komendant Straży Miejskiej w Wejherowie Zenon Hinca.

Mandat za nieposprzątanie odchodów po psie wynieść może nawet do 500 złotych. Kolejnym punktem, któremu przyjrzą się wejherowscy strażnicy miejscy to obowiązek zgłoszenia psa do rejestracji w Urzędzie Miejskim i wniesienie opłaty rocznej za posiadanie psa. W Wejherowie opłata ta wynosi 75 złotych i należy ją zrobić do 31 marca.

Podczas dwutygodniowej akcji „Pies Twoim Przyjacielem” wejherowska Straż Miejska skontroluje również psy bytujące przy budach i czy ich właściciele zapewnili czworonogą odpowiednie warunki do życia takie jak dostęp do wody, odpowiednią karmę, czysty kojec i schronienie przed złą pogodą.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...