30.03.2023 15:00 36 PM

Czy radiowóz może stać na środku skrzyżowania?

Fot. Czytelnik

„Tak się ustawiają nasi policjanci, środek skrzyżowania, masakra” – napisał jeden z naszych Czytelników. Postanowiliśmy sprawdzić, czy policyjny radiowóz może zatrzymywać się w takich miejscach.

Kontrola drogowa kilka dni temu na skrzyżowaniu byłej krajowej szóstki z ul. Batalionu Morskiego w Wejherowie, w okolicach skrzyżowania stoi radiowóz, mundurowi w tym czasie pełnią służbę na ulicy I Brygady Pancernej Wojska Polskiego – kierowcy zastanawiają się, czy radiowóz może stać w takim miejscu.

Fot. Czytelnik Fot. Czytelnik

Okazuje się, że jeżeli jest to konieczne dla prowadzenia czynności kontrolnych, pojazd policji może znajdować się w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wynika to z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z dnia 5 listopada 2019 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Sprawdźmy także jak powinien zachować się kierowca po zatrzymaniu przez policję. Przede wszystkim powinien się zatrzymać, mieć ręce na kierownicy, na polecenie kontrolującego wyłącza silnik, włącza światła awaryjne, umożliwia mu dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.

Oprócz tego kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu za zezwoleniem kontrolującego.

Przypominamy, że czekamy na wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...