29.03.2023 12:00 8 PM/ZUS

Kiedy emeryci dostaną pierwsze trzynastki?

Zdjęcie ilustracyjna/ Fot. pixabay.com

Niedługo pierwsze dodatkowe świadczenia roczne, czyli tzw. trzynastki trafią do emerytów i rencistów. Nie trzeba składać żadnego wniosku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże świadczenia z urzędu.

Dodatkowe świadczenie roczne przysługuje wszystkim, którzy na 31 marca będą mieli przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki. ZUS przeprowadzi całą procedurę z urzędu.

Zgodnie z ustawą tzw. trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca. W tym roku jest to 1588,44 zł brutto. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Osobom uprawnionym do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, ZUS wypłaci dodatkowe roczne świadczenia w maju - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Jeżeli termin wypłaty przypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci świadczenia przed dniem wolnym. Jeśli np. termin płatności emerytury lub renty to 10 kwietnia, a tym roku jest to poniedziałek wielkanocny, to uprawniony otrzyma swoje świadczenie wraz z trzynastką jeszcze przed tą datą.

Pierwsze wypłaty tzw. trzynastek ZUS wykona 31 marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę. Kolejne terminy to 5, 6, 10 , 15,20 oraz 25 kwietnia. Osoby, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne 1 maja dostaną dodatkowe środki jeszcze przed majówką.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...