27.03.2023 12:00 0 PM

Trzy dni, 20 tys. osób i mnóstwo podróżniczych historii

Fot. gdynia.pl

25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów za nami. Od 24 do 26 marca wszyscy, którzy odwiedzili Polsat Plus Arenę Gdynia, mogli się zainspirować, a także zapoznać z najciekawszymi i najważniejszymi dokonaniami eksploracyjnymi ubiegłego roku. Wydarzenie jak zawsze przyciągnęło tłumy. W ciągu trzech dni przez gdyńską halę przewinęło się ponad 20 tys. osób.

Wszystko, co dobre, musi się kiedyś skończyć, niestety. Podróże się kończą i tak samo nasze spotkanie. Podczas trzech dni gdyńską halę odwiedziło ponad 20 tys. osób. To pokazuje, że wszyscy chcą się dowiedzieć, jak się spełnia marzenia, ponieważ te podróże to nic innego, jak realizacja marzeń. Mam nadzieję, że teraz rozpoczną się plany na kolejne wyprawy i już za rok spotkamy się ponownie, aby o tym wszystkim opowiedzieć – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Kolosa w kategorii "Alpinizm" przyznano Łukaszowi Dudkowi – za solowe przejście jednej z najtrudniejszych, wielowyciągowych dróg na świecie, czyli Delirium w masywie Wilder Kaiser w Tyrolu. W kategorii "Eksploracja jaskiń" i "Podróże" Kolosów nie przyznano. Wręczono jednak wyróżnienia - więcej na ten temat tutaj.

Kolosa w kategorii „Wyczyn Roku” dostała Dorota Rasińska-Samoćko – za wejście na siedem ośmiotysięczników w jednym sezonie wspinaczkowym.

To dla mnie niezwykłe wyróżnienie. Jestem pierwszy raz na Kolosach zarówno jako prelegent, jak i widz, także wzruszenie jest podwójne. Za cały ten wysiłek i trud, jaki włożyłam w zdobycie siedmiu ośmiotysięczników w trzy miesiące, to wsparcie i piękna rzecz. Ten Kolos to słodki ciężar. Chciałabym go zadedykować wszystkim ludziom, którzy mają marzenia, ideały. W ten sposób chce ich zachęcić, żeby je realizowali i spełniali. Moim kolejnym celem jest realizacja podwójnej Korony, czyli Korony Himalajów i Karakorum oraz Korony Ziemi – mówi Dorota Rasińska-Samoćko, laureatka Kolosa w kategorii „Wyczyn Roku”.

Po raz czwarty została również przyznana Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za debiut książkowy. Powędrowała ona do Ewy Chwałko za tytuł „Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki”.

Z kolei nagroda dziennikarzy trafiła do Szymona Makucha za „KarakoRun”. W trzy tygodnie przebiegł on 810 kilometrów z Czitral przez m.in. Gilgit i Skardu i Astore aż na przełęcz Babusar. Jury doceniło rzetelne przygotowanie wyprawy i jej znaczący potencjał medialny.

Swoje nagrody przyznała też publiczność. Za najlepszą prezentację podczas 25. OSPŻiA doceniono Marcina i Michała Kutkowskich. Natomiast za najlepsze zdjęcie wystawy „FotoGlob” publiczność uznała fotografię Katarzyny Hajduk – „Pieskie życie”.

Lista wszystkich nagrodzonych podczas tegorocznych Kolosów znajduje się na stronie wydarzenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...