21.03.2023 10:00 75 PM

Pomorzanie złożyli prawie 200 tys. wniosków o 500 plus

Zdjęcie ilustracyjne/ Fot. pixabay.com

Mieszkańcy Pomorza złożyli już 197,3 tys. wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy 2023/2024. Wypłatę świadczeń Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie 1 czerwca tego roku.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat, niezależnie od dochodów rodziny.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć do ZUS za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu [email protected]. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie mailem, SMS lub w aplikacji - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r. ZUS wypłaci pierwsze środki do 30 czerwca 2023 r.

Będzie wiec ona pobierała świadczenie bez żadnych przerw. Jeśli wniosek wpłynie w maju, uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu, to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia - także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły - dodaje Krzysztof Cieszyński.

W całym kraju rodzice i opiekunowie złożyli 3 mln wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy na przeszło 4,5 mln dzieci. ZUS przyznał już 92 proc. tych świadczeń.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...