21.03.2023 08:00 1 PM/UM Gdynia/zaglowce.info/

'Dar Młodzieży' wypłynął w morze

fot. Piotr Lewandowski/UMG/archiwium

W sobotę „Dar Młodzieży” wypłynął w morze i tym samym rozpoczął sezon praktyk morskich. Żaglowiec kieruje się do Antwerpii, skąd zabierze na pokład studentów tamtejszej akademii. Następnie wyruszy m.in. na Maderę i z powrotem - czytamy na oficjalnej stronie Gdyni.

Po trwającym ponad miesiąc postoju w stoczni remontowej Nauta w Gdyni, 18 marca „Dar Młodzieży” wyszedł w morze.

W tym sezonie żaglowiec weźmie udział w słynnym zlocie Armada w Rouen oraz obu edycjach regat The Tall Ships Races, jednak najważniejszym momentem będzie przekroczenie równika. Żaglowiec upamiętni w ten sposób setną rocznicę pierwszego przejścia na drugą półkulę pod biało-czerwoną banderą, jakiego w 1923 roku dokonał bark szkolny „Lwów” - czytamy na stronie Gdyni.

Po wyjściu z Gdyni fregata skierowała się do Antwerpii, następnie żaglowiec z belgijskimi kadetami popłynie na Maderę i z powrotem.

Około 5-7 maja fregata zawinie do Hamburga, w którym uświetni urodziny tamtejszego portu. Później planuje odwiedzić Sztokholm.

W dniach 21-22 maja statek zamelduje się na chwilę w porcie macierzystym i będzie to ostatni postój w Polsce przed wyprawą trwającą niemal pół roku.

Latem „Dar Młodzieży” weźmie udział w znanym zlocie Armada Rouen (6-16 czerwca) i regatach The Tall Ships Races.

W sierpniu i we wrześniu zawinie kolejno do: Falmouth (Anglia), A Coruny (Hiszpania), Lizbony (Portugalia) i Kadyksu (Hiszpania). Stamtąd ruszy na Atlantyk. Około 20-23 września zacumuje w Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, a 1 października – w zależności od wiatrów – rzekroczy równik.

Pod żaglami „Daru Młodzieży” ma odbyć się chrzest, dokładnie taki, jak sto lat wcześniej na „Lwowie”. Bark szkolny, ówczesnej Państwowej Szkoły Morskiej, odbywał w 1923 roku podróż do Brazylii, podczas której jako pierwszy polski statek przekroczył najdłuższy równoleżnik - czytamy na stronie UM Gdynia.

"Dar Młodzieży" ma wrócić do Gdyni 10 listopada.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...