13.03.2023 14:33 36 WH/TTM

Mija 78 lat od zakończenia II wojny światowej w Wejherowie

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

12 marca 1945 roku w Wejherowie zakończyła się II wojna światowa. Z tej okazji złożono kwiaty i oddano hołd tym, którzy stracili życie w walce o wolność.

Na Starym Cmentarzu w poniedziałek (13 marca) prezydent Wejherowa, samorządowcy oraz uczniowie złożyli kwiaty na grobach poległych żołnierzy w czasie drugiej wojny światowej. Uczestnicy oddali także hołd sztutowiakom, którzy zginęli podczas marszu śmierci.

Wiele osób się zastanawia, co łączy 12 marca z 1 września, a łączy bardzo dużo. 1 września 1939 roku Wejherowo i cała Rzeczpospolita straciła wolność, za tę wolność walczyło mnóstwo ludzi, naszych żołnierzy, którzy nie żyją – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Na Starym Cmentarzu spoczęli żołnierze I Morskiego Pułku Strzelców. Jednostka była jednym z głównych trzonów systemu obronnego Wybrzeża w ramach Lądowej Obrony Wybrzeża, której dowódcą był płk Stanisław Dąbek. Zadaniem Pułku było: jak najdłużej bronić od zachodu dostępu do Gdyni w pasie ok. 15 km. W przypadku uderzenia przeważających sił niemieckich, opóźnić ich działania na kierunku Wejherowo – Gniewino – Kępa Oksywska. W dniach 8-9 września bronił Redy, jednak otrzymał rozkaz koncentracji na Kępie Oksywskiej, gdzie walczył aż do kapitulacji 19 września.

Miejscem ważnym dla mieszkańców Pomorza jest także Piaśnica, która uznawana jest za Kaszubską Golgotę. Od października 1939 do marca 1940 roku z rąk niemieckich okupantów, zginęło ponad 14 tys. osób. Ofiarami byli m.in. księża, nauczyciele, lekarze i dzieci.

Bardzo często mówimy, że skoro człowieka nie ma, to co pozostało? Pozostała pamięć i dlatego jesteśmy zobowiązani o tych osobach pamiętać i w takich momentach jak 12 marca cieszyć się, że możemy pokazać te miejsca, w których leżą ci, którzy walczyli za naszą wolność – dodaje prezydent Wejherowa.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Data 12 marca 1945 roku dla Wejherowa oznacza koniec hitlerowskiej okupacji. Polskim i radzieckim oddziałom udało się wyprzeć niemieckie wojska poza granice miasta. Koniec wojny dla setek Pomorzan nie oznaczał kresu walki o niepodległość. Ta, z którą mieli do czynienia przez pierwsze powojenne lata, często oznaczała zderzenie ze stalinowskim terrorem i aparatem represji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...