08.03.2023 13:00 18 PM/UM Gdańsk COVID-19

Wzrost zachorowań na Covid-19

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay.com

Przybywa zakażeń Krakenem - nową mutacją koronawirusa. "Jest jeszcze bardziej zaraźliwy niż Omikron, ale objawy nie są groźne."

We wtorek (7 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4833 nowych zakażeniach koronawirusem, tydzień wcześniej było to 3036 potwierdzonych zachorowań na Covid-19, w tym 163 przypadki na Pomorzu i 18 przypadkach śmiertelnych - 4 przypadki tylko z powodu Covid-19. Obecnie w całym kraju, także na Pomorzu (we wtorek 7 marca - 238 zakażeń) obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na SARS-CoV-2.

Z informacji podanych przez Zbigniewa Zawadzkiego, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wynika, że na Pomorzu od 16 do 22 lutego 2023 roku zanotowano 530 przypadków, dwa tygodnie później w tygodniu 1-7 marca 2023 roku było to już 917 przypadków - czytamy na stronie Gdańska.

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że za wzrosty obecnej fali covidowej w przeważającej mierze odpowiada mutacja Kraken, której w Polsce mamy blisko 21 proc.

Zakażeń wariantem Kraken jest coraz więcej, bo znacznie szybciej się rozprzestrzenia niż Omikron - tłumaczy pomorski lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński. - Ze statystyk wynika, że odpowiada obecnie za ponad 20 procent zakażeń w Polsce. Wydaje się, że właśnie teraz jesteśmy w szczycie zachorowań, który powinien zacząć spadać. Szacuje się, że od połowy marca powinno to być już widoczne w statystykach.

Objawy mutacji Kraken są podobne do grypy: gorączka, kaszel, osłabienie, ból mięśni, trudności w oddychaniu. Jak mówi lekarz wojewódzki, w większości przypadków wystarczy pozostanie w domu i aplikacja dostępnych w aptece środków znoszących objawy choroby.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...