07.03.2023 07:48
0
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Przez dziesiątki lat aspiryna była nazywana cudownym lekiem. Łatwo zrozumieć, dlaczego: jest środkiem przeciwbólowym.
Może obniżyć gorączkę. Zmniejsza ryzyko udaru i ataku serca u osób z wysokim ryzykiem wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, a także obniża ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Jest niedrogi, łatwy w produkcji i powszechnie dostępny bez recepty. W ostatnich latach badania powiązały stosowanie aspiryny z lepszym zdrowiem kości i mniejszym ryzykiem złamań kości po upadku (co może mieć katastrofalne skutki, zwłaszcza u osób starszych).
Dlaczego aspiryna miałaby być dobra dla kości?
Może się wydawać zaskakujące, że aspiryna ma jakikolwiek wpływ na zdrowie kości lub ryzyko złamań. Jednak aspiryna może sprzyjać rozwojowi i przetrwaniu komórek szpiku kostnego biorących udział w tworzeniu kości. Może też hamować komórki, które niszczą kości. Ponadto, zapobiegając chorobom sercowo-naczyniowym i udarom, aspiryna może zmniejszyć słabość i poprawić ogólny stan zdrowia. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia liczby upadków i złamań kości. testujemyjedzenie.pl
W jednym z przeglądów wielu badań stwierdzono, że stosowanie aspiryny zmniejsza ryzyko złamań o 17%. Jednak badania uwzględnione w tym przeglądzie miały charakter obserwacyjny, co oznacza, że mogły wykazać jedynie związek między stosowaniem aspiryny a niższym ryzykiem złamań. Takie badania nie mogą udowodnić, że stosowanie aspiryny było faktyczną przyczyną mniejszej liczby złamań. Aby udowodnić lub obalić tę możliwość, potrzebne są lepsze badania. Na szczęście właśnie opublikowano jedno z nich, które poddaje w wątpliwość to, czy aspiryna ma jakikolwiek wpływ na zdrowie kości.
Nowe badanie jest pierwszą randomizowaną, kontrolowaną próbą, która bada możliwy związek między stosowaniem aspiryny a ryzykiem złamań. Tego typu badanie jest bardziej skuteczne niż badanie obserwacyjne i może pomóc udowodnić, czy stosowanie aspiryny ma wpływ na ryzyko złamań. Prawie 17 000 starszych osób zostało losowo przydzielonych do przyjmowania codziennie małej dawki aspiryny (100 mg) lub identycznego placebo. Następnie przez prawie pięć lat monitorowano ich pod kątem złamań lub poważnych upadków. Poważny upadek zdefiniowano jako taki, który doprowadził do wizyty na pogotowiu lub przyjęcia do szpitala. Średnia wieku uczestników badania wynosiła 74 lata, ponad połowę (55%) stanowiły kobiety, a większość była biała.
Poważne upadki i złamania były częste - doświadczyło ich 8,6% osób przyjmujących aspirynę i 9,5% osób przyjmujących placebo.Nie było różnicy w ryzyku złamań między grupą przyjmującą aspirynę i grupą placebo. Osoby przyjmujące aspirynę miały znacząco wyższy odsetek poważnych upadków. Może to być spowodowane rozrzedzeniem krwi przez aspirynę: uraz, który normalnie spowodowałby tylko niewielkie siniaki lub krwawienie, mógłby wymagać pomocy medycznej, gdyby osoba przyjmowała aspirynę.
Aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne są główną przyczyną wrzodów żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego. Reakcje na aspirynę mogą być poważne - należą do nich reakcje alergiczne i pogorszenie stanu układu oddechowego, takie jak zapalenie zatok czy astma.