01.03.2023 07:20 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak podlewać rośliny doniczkowe? – Poradnik

Materiał Partnera

Jak podlewać rośliny doniczkowe? – Poradnik Rośliny doniczkowe są popularną ozdobą mieszkań. Nie tylko dostarczają one tlenu i wpływają na zwiększenie wilgotności powietrza, ale neutralizują również toksyczne substancje z atmosfery. Większość najbardziej rozpowszechnionych kwiatów doniczkowych to gatunki łatwe w uprawie i dobrze funkcjonujące pod naszym dachem, jednakże oprócz właściwego oświetlenia podstawowym warunkiem ich dobrej kondycji jest właściwe dostarczanie im wody. Jak podlewać kwiaty, aby rosły piękne i zdrowe? Dzięki naszym wskazówkom w tym artykule poznasz zasady podlewania roślin.

Jak i co ile podlewać kwiaty? – Czy jest jedna odpowiedź?

Na to pytanie nie ma niestety jednej prawidłowej odpowiedzi. Częstotliwość podlewania i ilość dostarczanej wody zależna jest bowiem od rodzaju rośliny i jej naturalnych warunków bytowania. Istotne jest również miejsce domu, w którym stoi kwiat, ilość światła, a nawet rodzaj doniczki. Inaczej podlewać trzeba bowiem roślinę w doniczce z gliny a inaczej w plastikowej. Ważna jest również powierzchnia liści, wilgotność powietrza oraz temperatura otoczenia.

Starajmy się jednak nie podlewać roślin po troszeczku. Lepiej robić to rzadziej a obficie. Dla dobrej kondycji roślin i zapewnienia im prawidłowego nawodnienia trzeba je po prostu bacznie obserwować i reagować na ich zachowanie.

Jak często podlewać kwiaty?

Podlewanie kwiatów uzależnione jest od ich indywidualnego zapotrzebowania na wodę. Jest ono uzależnione od ilości światła, wysokiej lub niskiej temperatury w pomieszczeniu, a także panującej w nim wilgotności oraz fazy wzrostu rośliny. Większą ilość wody musimy zapewnić kwiatom, które szybko rosną lub właśnie kwitną oraz gdy wokół nich jest sucho lub gdy doniczka wypełniona jest całkowicie korzeniami.

Z kolei rzadziej podlewamy kwiaty w stanie spoczynku, zimą, w chłodnych i wilgotnym pomieszczeniach. Również nie wymagają obfitego podlewania rośliny, które magazynują wodę w liściach czy łodygach, mają liście woskowate oraz te, które w ostatnim czasie były przesadzane.

Podczas pielęgnacji roślin doniczkowych nadmiar wody może okazać się bardziej szkodliwy niż niedobór wody, ponieważ spowoduje on gnicie korzeni. Aby tego uniknąć i dowiedzieć się jak dbać o kwiaty doniczkowe, warto przyjrzeć się symbolom pielęgnacji kwiatów dołączonym do nich przez hodowcę.

Co ile dni podlewać kwiaty? – Jak sprawdzić, czy już należy podlać roślinę?

Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi, co ile podlewać kwiaty i czy nadszedł już na to czas. Aby to stwierdzić, warto zastosować tzw. metodę palca. Zanurzając go do połowy w doniczce patrzymy, czy jest suchy i pokryty tylko pyłem, czy też drobinkami mokrej ziemi. Jeśli ziemia nie jest już wilgotna, oznacza to, że roślina wymaga podlewania.

Aby sprawdzić wilgotności podłoża rośliny, można też zastosować stukanie w doniczkę. Jeśli usłyszymy głuchy odgłos, oznacza to, że ziemia jest wilgotna. Jeśli jest on wysoki i dźwięczny, świadczy o suchej glebie.

Od czego zależy częstotliwość podlewania kwiatów?

Na częstotliwość podlewania kwiatów doniczkowych wpływ ma rodzaj doniczek i podłoża. Duże donice i próchnicza ziemia wymagają rzadszego podlewania. Z kolei kwiaty w małych doniczkach i na piaszczystym podłożu podlewamy częściej. Również gliniane doniczki, wymagają większej ilości wody niż plastikowe.

Należy pamiętać, że bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na częstotliwość podlewania jest temperatura i wilgotność powietrza. W ciepłym pomieszczeniu podlewanie musi być bardziej obfite niż w chłodnym pokoju. Warto też zwracać uwagę na oznaczenia na kwiatach doniczkowych, dostarczają one bowiem podstawowych informacji o zasadach ich pielęgnacji.

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Właściwe podlewanie zapewnia dobrą kondycję roślin. Z reguły podlewamy je równomiernie odpowiednią ilością wody. Jej nadmiar powinien wyciekać do podstawki przez otwory odpływowe doniczki oraz zostawać przez nas z niej zaraz wylewany tak, by roślina nie stała we wodzie. Należy też pamiętać, aby podlewać całą powierzchnię podłoża. W innym wypadku część z korzeni zostanie przesuszona, a część może zacząć gnić.

Jak podlewać kwiaty? – Od góry czy od dołu?

Istnieje kilka sposobów podlewania kwiatów. Można dostarczać im wodę od góry, lejąc strumień z konewki oraz od dołu, wlewając ją do podstawki. Istnieją bowiem gatunki, którym szkodzi kontakt liści z wodą. Wówczas, napełniamy wodą ich podstawki i czekamy, aż rośliny ją pobiorą. Innym sposobem podlewania od dołu jest włożenie doniczki do naczynia z wodą na 15 minut.

Większość kwiatów podlewamy jednak od góry. Wodę wlewamy wówczas do doniczki strumieniem na podłoże, a po 15 minutach nadmiar wody, który ściekł na podstawkę, wylewamy. Są też rośliny, które najbardziej lubią podlewanie w formie zraszania.

Czy pora dnia ma znaczenie przy podlewaniu kwiatów?

Pora podlewania kwiatów jest dla ich prawidłowej kondycji bardzo ważna. Jeśli nie wiemy, kiedy podlewać kwiaty rano czy wieczorem, możemy im zaszkodzić. Właściwa pielęgnacja roślin zakłada bowiem, że powinny być one podlewane rano, w południe lub wczesnym popołudniem. Woda bowiem powinna być dostarczana w okresie ich największego parowania z powierzchni liści.

Jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe?

Dla prawidłowego wzrostu naszych roślin istotne jest, nie tylko, abyśmy wiedzieli, kiedy podlewać kwiaty, ale również, jaką wodą to robić. Unikajmy czerpania jej prosto z kranu, gdyż zbyt twarda może się okazać niekorzystna dla roślin.

Najlepiej jest taką wodę przegotować lub odstawić ją na kilkanaście godzin, aby ulotnił się z niej chlor.  Ponadto ważna jest również temperatura wody, która powinna być dostosowana do warunków panujących w pomieszczeniu.


Czytaj również: