10.02.2023 15:00 10 PM/TTM

'Trzymajmy się morza, bo morze da nam żyć.' 103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Dokładnie 103 lata temu nad zatoką w Pucku generał Józef Haller wrzucił w morze platynowy pierścień dokonując tym samym aktu Zaślubin Polski z morzem. W kolejną rocznicę tego wydarzenia w Pucku odbyły się się oficjalne uroczystości upamiętniające powrót odrodzonej Rzeczpospolitej nad morze.

Obchody rozpoczęły się w puckiej farze, gdzie odprawiona została msza święta. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik generała Józefa Hallera.

Z różnych zakątków Polski dostajemy życzenia. Coraz większa jest świadomość, jak ważna rzecz się dokonała w naszym małym Pucku. Bardzo czekaliśmy na ten dostęp do morza i to jest taki moment, kiedy trzeba zastanowić się, czy wszystko co możemy to robimy, czyli czy wszystkie szanse dostępu do morza są wykorzystane - mówiła dla Twojej Telewizji Morskiej Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Podczas dzisiejszych obchodów nie zabrakło przedstawicieli polskich władz, Marynarki Wojennej, lokalnych samorządów czy stowarzyszeń związanych z ziemią pucką. Na wydarzeniu pojawiła się 103-metrowa flaga Polski.

Linia brzegowa to przede wszystkim miejsca pracy, rozwój przemysłu, turystyka - to z czego większość mieszkańców Pomorza korzysta. (...) Kaszubi są niezwykle otwarci, dumni i prezentują swoją tożsamość, kulturę, język tradycję, to jest coś, czym możemy się w Brukseli pochwalić. Trzymajmy się morza, bo morze da nam żyć – mówiła podczas uroczystości posłanka do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz.

Przypomnijmy, że 10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller na czele wojsk Frontu Pomorskiego dotarł do Pucka - jedynego wówczas portu II Rzeczypospolitej. Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem wrzucając do wody pierścień otrzymany od Polonii Gdańskiej. Był to symboliczny akt objęcia przez Polskę Bałtyku w posiadanie.

Czytaj również: 103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem w Pucku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...