01.02.2023 15:00 0 PM/UM Gdynia

Poznaliśmy datę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Fot. FPFF Gdynia

48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w dniach 18-23 września. "To świetna wiadomość dla miłośników polskiej kinematografii" - czytamy na stronie Gdyni.

We wrześniu Gdynia ponownie stanie się stolicą polskiego kina. Nad morze zjadą miłośnicy filmu oraz największe gwiazdy srebrnego ekranu. Przez sześć dni widzowie będą mogli obejrzeć najnowsze krajowe produkcje, a ich twórcy – powalczyć o statuetki Złotych i Srebrnych Lwów - czytamy na stronie gdyńskiego ratusza.

W programie festiwalu tradycyjnie znajdą się sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące. Nie zabraknie rozmów z twórcami i spotkań branżowych.

Informacje o 48. FPFF można śledzić na stronie internetowej czy na Facebooku.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Obecnie na program Festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.​in. „Czysta Klasyka” – przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, „Polonica” – pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne „Gdynia Dzieciom” czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...