31.01.2023 14:30 24 PM COVID-19

Niebezpieczne powikłania po Covid-19. W Polsce jest już Kraken

Fot. pixabay.com

Na te chwilę w Polsce dominuje Omikron, ale coraz więcej pojawia się też nowej wersji Omikrona, czyli tak zwanego Krakena. Jak mówią lekarze, obecnie koronawirus powoduje ciężkie powikłania, które mogą skończyć się nawet śmiercią.

Kraken, czyli nowy subwariant Omikronu jest już w Polsce. Zanotowano kilka przypadków zakażenia Krakenem. Czy powinniśmy się go bać?

Czy mamy się go bać? Powinniśmy się go bać tak jak każdego wirusa. Tym bardziej, że to jest nowy wirus nie wiemy jak to będzie przebiegało, nie wiemy jakie będą konsekwencje po przechorowaniu tej choroby w przyszłości za 5-10 lat. Czy ten wirus jest tak bardzo groźny jak wcześniejsze warianty? I tak i nie. Z jednej strony nie powoduje ciężkich powikłań płucnych nie ma takich szybkich zgonów. Pamiętajmy o tym, że ten wirus może spowodować ciężkie powikłania – mówi Adam Hermann, ekspert ds. chorób zakaźnych.

Jak mówi ekspert, jest to wirus, który uszkadza naczynia, nie tylko w płucach, ale też naczynia mózgowe i naczynia w mięśniu sercowym.

Obserwujemy powikłania w postaci zapaleń mięśnia sercowego i zawałów u osób w wieku 30, 40, 50 lat i starszych czy udary, które również występują. Warto nie chorować, żeby nie mieć powikłań. Na 100 osób 99 nie będzie miało powikłań, ale 1 będzie miała. Jeżeli będzie ktoś z naszej rodziny to będzie dla nas 100 procent i będziemy to mocno przeżywać – dodaje Adam Hermann.

Sposobem na zapobieganie ciężkim powikłaniom są szczepionki na Covid-19.

Osoby, które mają zaburzenia odporności, chorobę nowotworową warto, w podeszłym wieku, żeby się zaszczepiły. Widzimy, że starszym osobom na skutek Covidu pogarsza się stan zdrowia i w przeciągu dwóch, trzech miesięcy umierają – zaznacza ekspert ds. chorób zakaźnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...