30.01.2023 10:04 66 PM

Rekordowe zbiórki na WOŚP w naszym regionie

Fot. Grzegorz Renusz/Norda FM

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wejherowie zebrał ponad 100 tys. zł, w Bolszewie ponad 90 tysięcy złotych, w Redzie 67 tys. zł – to rekordowe zbiórki w tych miejscach. Niewielkie Dobrzewino z gminy Szemud zebrało ponad 47 tys. zł.

W niedzielę odbył się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia pracowało około 120 tys. wolontariuszy w ponad 1600 sztabach w kraju i na świecie. Orkiestra Jurka Owsiaka zagrała również w naszym regionie.

Finał WOŚP, który odbył się w remizie OSP Bolszewo zakończył się rekordowym wynikiem – zebrano dokładnie 91 778,63 zł.

Sporą sumę zgromadzono podczas finału w Fabryce Kultury w Redzie.

W tym roku redzki sztab WOŚP pobił rekord zbiórki w czasie 31 Finału. Dzięki hojności mieszkańców zebrano ponad 67 tysięcy złotych, co jest najwyższym wynikiem w 22-letniej historii finałów w Redzie. Sumę 41 tysięcy złotych stanowią wpłaty Redzian do puszek naszych wolontariuszy – czytamy na stronie redzkiego urzędu miasta.

Więcej o finale tutaj: Serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy biło też w Redzie

Dla orkiestry zagrało też Dobrzewino. Mieszkańcy niewielkiej miejscowości w gminie Szemud zebrali dokładnie 47 914,14.

Sztab WOŚP Wejherowo zebrał ponad 100 tys. zł.

Większość tej kwoty zebrali w trudnych warunkach wolontariusze kwestujący na ulicach Wejherowa. To bardzo zadowalający wynik jak na panujące niekorzystne warunki pogodowe – czytamy na stronie wejherowskiego sztabu.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łebczu zgromadził ponad 5 tys. zł.

76 177,54️ złotych - na tę kwotę składa się zbiórka prowadzona przez wolontariuszy na terenie gminy Władysławowo oraz wpłaty za licytacje na żywo w Zespole Szkół nr 1 i online na Allegro.

Z kolei w niedzielę w Gdańsku zebrano prawie milion złotych, trwają liczenie i aukcje. Gdańsku ponad 1000 wolontariuszy zbierało datki do puszek w różnych częściach miasta.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału brzmiało: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

— Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów - czytamy na stronie wosp.org.pl.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...