26.01.2023 16:30 26 WH/pomorskie.eu

Agregaty za 100 tys. złotych trafią na Ukrainę

Źródło: pomorskie.eu

Samorząd województwa pomorskiego zakupił 20 agregatów prądotwórczych o wartości prawie 100 tys. zł. Sprzęt trafi do mieszkańców Chersonia.

Po raz kolejny Pomorskie pomaga Ukrainie. W ciągu stycznia do Chersonia wysłano karetkę, a do Tarnopola łóżka szpitalne i materace. W ubiegłym roku przekazano m.in. trzy ambulanse, sprzęt do leczenia ran oraz ortopedyczny i materiały opatrunkowe.

Zobacz także: Kolejna karetka z Pomorza pojechała do Ukrainy

W grudniu radni sejmiku zdecydowali o przekazaniu 100 tys. złotych na przenośne i stacjonarne źródła ciepła i energii. Za te środki kupiono 20 generatorów prądu, które trafią do urzędu miasta w Chersoniu i będą przeznaczone do punktów niezłomności. To miejscach, gdzie jest dostęp do prądu, sieci komórkowej i internetu, ogrzewania, wody, a także apteczek. Punkty takie są dostępne całą dobę zupełnie za darmo.

W całym regionie często są przerwy w dostawach prądu, ogrzewania, wody i dostępie do internetu i telefonii komórkowej. Dlatego przekazane przez pomorski samorząd agregaty prądotwórcze są niezbędne dla obrony cywilnej – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk.

Ponadto dwa agregaty przekazali Mariola i Hans Drieenhuizen. Małżeństwo ze Straszyna w ten sposób postanowiło dołączyć do pomocy organizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.

W środę (25 stycznia) agregaty wyjechały z Gdańska w kierunku wschodniej granicy. Z przejścia w Dorohusku odbiorą je Ukraińcy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...