26.01.2023 15:00 25 WH/TTM

'Odpady mogą być zagrożeniem'. Wejherowskie lasy straszą śmieciami

Fot. Czytelnik N24

Porozrzucane butelki, opony, elektronika czy plastikowe worki – zamiast lądować w specjalnych śmietnikach, pojawiają się w lasach. O tym problemie często informują nasi Czytelnicy. Straż miejska przypomina, że zaśmiecanie jest karane mandatem.

Coraz więcej śmieci jest w wejherowskich lasach. Ktoś w okolicach ulicy Sucharskiego wyrzucił starą instalację domową i szyby – poinformował jeden z Czytelników pod koniec ubiegłego tygodnia i podesłał zdjęcia z ul. Sucharskiego.

Fot. Czytelnik N24 Fot. Czytelnik N24 Fot. Czytelnik N24

Pomimo edukacji i apeli, nadal odpady lądują w lasach. To niebezpieczeństwo szczególnie dla owadów, które wabione słodkim zapachem napojów często lecą do plastikowych butelek. Osy czy pszczoły wyjścia na zewnątrz nie znajdują i w rezultacie giną.

Bardzo chcielibyśmy, aby tych śmieci w lasach nie było. To wszystko zależy od nas. Śmieci mogą być zagrożeniem, szczególnie odpady niebezpieczne, albo te w miejscach, które są trudne do odkrycia. Stanowią zagrożenie dla środowiska. Niestety, takich śmieci w naszych lasach znajduje się ciągle sporo, pomimo tego, że są usuwane – mówi Izabela Pleskot z Nadleśnictwa Wejherowo w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.

Za zanieczyszczanie miejsc publicznych oraz gleby lub wody grozi grzywna nie niższa niż 500 złotych.

Takie sygnały docierają również do nas. Mieszkańcy przesyłają maile, są zaniepokojeni, że tereny leśne są zanieczyszczane butelkami po alkoholu, śmieciami różnymi. Lasu nie wolno zanieczyszczać – wyjaśnia komendant straży miejskiej w Wejherowie Zenon Hinca.

Zobacz także: 'Gdy głupota bierze górę nad zwykłym rozsądkiem' - śmieci w Wejherowie

Strażnicy miejscy starają się łapać sprawców i ich karać, jeżeli do zaśmiecania dochodzi w lasach na terenie miasta. Przypominają także, że na Kalwarii Wejherowskiej obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Miejsce to jest monitorowane.

Jest to miejsce, w którym ludzie przychodzą się modlić i żadne libacje alkoholowe nie mogą się tam odbywać. Jeśli one się odbywają, to strażnik miejski może wystawić mandat w wysokości 100 złotych – dodaje Hinca.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...