26.01.2023 10:00 36 PM/mat.pras.

Finał WOŚP w regionie. Sprawdź, co się będzie działo!

Źródło: wosp.org.pl

Podczas tegorocznego finału WOŚP w najbliższą niedzielę, 29 stycznia w Polsce pracować będzie około 120 tys. wolontariuszy w ponad 1600 sztabów w kraju i na świecie. Ponadto, licytacje odbywają się też w internecie. Wieczorem odbędzie się tradycyjne światełko do nieba.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału brzmi: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów - czytamy na stronie wosp.org.pl.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.


WEJHEROWO

Mieszkańcy Wejherowa podobnie jak w latach poprzednich najwięcej atrakcji doświadczyć będą mogli w Filharmoni Kaszubskiej.

Organizatorzy zapraszają do odbierania bezpłatnych wejściówek na poszczególne występy. Bilety można odbierać w Biurze Obsługi Widza - jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.

Jak informuje koordynator akcji Sebastian Niewola 31. Finał WOŚP odbywa się pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich — małych i dużych!” (sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie). Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia — optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń — umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Program WOŚP organizowany w Filharmonii Kaszubskiej jest podzielony na 4 bloki, które przedstawiają się następująco.

Blok nr 1 (13.15 – 13.55)

— Prezentacja zespołów tanecznych Wejherowskiego Centrum Kultury, pod kierunkiem Pani Elżbiety Czeszejko.

Blok nr 2 (14.15 – 15.20)

  • Koncert zespołu Last minute (młodzi pasjonaci muzyki rockowej).

  • Koncert zespołu Chińskie pomarańcze (piosenki Leonarda Cohena, zarówno w oryginale, jak i przekładzie na język polski).

Blok nr 3 (15.35 – 16.05)

  • Koncert zespołu GASP.

Blok nr 4 (16.30 – 17.30)

  • Koncert Marty Głodowskiej.

  • Prezentacje taneczne Świata Tańca i Kreatywnej Szkoły Tańca.

Ponadto odbędą się aukcje w foyer oraz będą czynne stoiska: pierwszej pomocy Pogotowia Szkoleniowego, fundacji DKMS, Przedszkola Mapeciaki, Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Niepublicznej Szkoły Rzemiosła.

Uwaga! Tradycyjnie sztab WOŚP w Wejherowie mieści się w Filharmonii Kaszubskiej. Podczas ulicznej kwesty zbierane będą przez wolontariuszy tradycyjnie datki do oznakowanych puszek (w Wejherowie od godz. 9.00 do 17.30).

Przedmioty na aukcję, w większości ofiarowane przez darczyńców, będzie można licytować w niedzielę 29 stycznia na aukcji w Filharmonii Kaszubskiej oraz na platformie Allegro. Wśród przedmiotów są prawdziwe perełki – wyroby rękodzielnicze, oryginały plansz komiksowych, obrazy, książki oraz vouchery dietetyczne i pobytowe.

Orkiestrę wspierać można także nie wychodząc z domu, wpłacając dowolny datek do e-skarbonki: https://eskarbonka.wosp.org.pl/hkrvlh.


REDA

31.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedziele - gramy od 15:00 do 20:00 w Fabryce Kultury.

Podczas finału wystąpią:

— Grupa Wokalna Weroniki Korthals

— Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Redzie

— Magdalena Pilanowska

— Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Redzie

— Lotka szkoła taneczno-akrobatyczna

— Chór pod kierownictwem Barbary Tańskiej

— Dzieci z Przedszkola w Redzie

— Marta Głodowska-FanPage

— Rodzina Adamsów

— Old Tigers Blues Band

— Powroty


RUMIA

W niedzielę 29 stycznia od godz. 13.00 do 19.00 31. Finał WOŚP odbędzie się w MOSiR Rumia.


BOLSZEWO

„Siema Kaszuby!” - od tych słów zaczyna swoją zapowiedź 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, który specjalnie dla sztabu w Bolszewie nagrał się w języku kaszubskim.

Podczas wydarzenia odbędzie się także próba pobicia rekordu w śpiewie kaszubskich nut, a do pobicia jest zeszłoroczny rekord - 223 śpiewające osoby.

Tegoroczny 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bolszewie odbędzie się 29 stycznia w remizie OSP Bolszewo.

Więcej informacji: Jurek Owsiak z kaszubskimi pozdrowieniami


LUZINO

W niedzielę wielki finał w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie!

A tak prezentuje się program imprezy:

11-12:30 Klasa pana Piotra Jędrzejczaka

12:30-13:30 Klasa pani Eweliny Kuc

13:30-14:00 Licytacje

15-16 Ewelina Stańczyk

16-17 Maja i Marcin

17-18 Piwniczaki

18-19 Klaudia Król


CHOCZEWO

Gwiazdą imprezy finałowej w Choczewie będzie znany polski producent muzyczny, remikser, autor tekstów, DJ – Gromee.

Czytaj również: Gromee gwiazdą WOŚP w Choczewie


PUCK

Trzygodzinne korepetycje z geografii z Hanną Pruchniewską? A może wspólny przejazd rowerowy lub obiad w towarzystwie burmistrz Pucka? Wszystko to można wylicytować na aukcji WOŚP.

Czytaj więcej: Korepetycje z burmistrz Pucka? Takie rzeczy tylko na aukcji WOŚP


WŁADYSŁAWOWO

Finał WOŚP odbędzie się w Zespole Szkół nr 1 we Władysławowie

W programie:

— od 15:30 zdrowe grillowanie, coś na słodko, licytacja bursztynowych serduszek i oczywiście muzyka!

— około godz. 16:00 koncert Weroniki Sikora,

— 17:00 - koncert Artura Jachimkowskiego,

— licytacje serduszek o 16:30, 17:30 i 18:30,

— o godzinie 18.00 licytacja kolacji z burmistrzem Władysławowa

Ponadto: licytacje voucherów, koszulek WOŚP i innych ciekawych rzeczy. Oczywiście nie zabraknie kaszubskich dźwięków zespołu Manijoce.


GDYNIA

Kolacja z Januszem Palikotem, możliwość zostania pomocnikiem maszynisty na jeden dzień, rejs legendarnym żaglowcem STS „Pogoria”, spotkania z parlamentarzystami czy dziekanem WSAiB, a także metamorfoza z Anną Wrzodak i Bartkiem Januszem. To tylko niektóre propozycje, o jakie można walczyć w internetowych licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 31. finał tej charytatywnej akcji już w niedzielę, 29 stycznia.

Więcej informacji: tutaj


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...