24.01.2023 09:20 0 PM/UG Kosakowo

Problem z wodą w Dębogórzu. Jest komunikat Sanepidu

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Pucku wydał komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia w Dębogórzu - informuje gmina Kosakowo. Jak podaje Sanepid bakterie wykryte w wodzie nie stanowią istotnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Woda przed spożyciem powinna być przegotowana.

Komunikat obowiązuje od 23 stycznia.

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Pucku informuje, że w próbach wody pobranych do badań 18 stycznia 2023 roku w miejscowości Dębogórze stwierdzono podwyższoną ogólną liczbę mikroorganizmów inkubowanych w 22 stopniach Celsjusza przez 72 godziny w ilości powyżej 300 jtk/1ml oraz w jednym punkcie obecność bakterii grupy coli w ilości 3 jednostek tworzących kolonie/100ml - czytamy w komunikacie Sanepidu.

Od 6 grudnia 2022 r. przeprowadzono już blisko 70 badań, z których uzyskiwano już niejednokrotnie prawidłowe wyniki.

W żadnej próbce nie stwierdzono bakterii chorobotwórczych. Nie stwierdzono też przekroczenia parametrów fizykochemicznych tj. mętności, barwy, zapachu, żelaza i manganu. Pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą realizowane dalsze działania oraz pobory próbek. Wykryte w wodzie bakterie nie stanowią istotnego zagrożenia dla źródła konsumentów, a skład fizykochemiczny nie budzi zastrzeżeń - informuje gmina Kosakowo.

Woda do spożycia tj. do picia, przygotowywania posiłków, mycia warzyw i owoców spożywanych na surowo, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także do kąpieli małych dzieci i noworodków może być wykorzystywana wyłącznie po przegotowaniu.

Warunkowa przydatność wody do spożycia nie dotyczy osiedla Harmony, które jest zaopatrywane z innego źródła wody.

Pełna treść komunikatu:


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...