19.01.2023 15:30 31 PM

Paszport 'Polityki' dla Doroty Masłowskiej z Wejherowa

Źródło: Dorota Masłowska/Facebook

Za zrewolucjonizowanie języka polskiej literatury, która w ostatnich 30 latach dzieli się na czas przed „Wojną...” i po „Wojnie...”. Za opowieść o Polsce, przystawianie nam lustra i obnażanie nadmuchanej fasady, za którą widać przaśną rzeczywistość. Za twórcze i odważne wchodzenie w język filmu, teatru i muzyki – Dorota Masłowska, która pochodzi z Wejherowa otrzymała Paszport „Polityki”.

Po raz 30. rozdano Paszporty „Polityki”. Nagrodzono między innymi Jana Holoubka, Grzegorza Piątka i Agatę Słowak. Nagrodę dla kreatora kultury odebrali Dorota Masłowska, Wilhelm Sasnal oraz Ryszard Poznakowski. Uroczysta gala odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Paszporty „Polityki” to nagroda kulturalna przyznawana od 1993 roku.

Dorota Masłowska, która w ubiegłym roku obchodziła 20-lecie pracy twórczej ma na swoim koncie już dwa Paszporty "Polityki". Jest pisarką, felietonistką, piosenkarką, laureatką Nagrody Literackiej „Nike” (2006) za powieść Paw królowej. Jest również autorką pierwszej polskiej powieści dresiarskiej – „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...